Kawa

Espresso lungo – co to za kawa? Jak ją zrobić?

Obecnie rzadko spotyka się ją w polskich kawiarniach, często natomiast widnieje w menu automatycznych ekspresów ciśnieniowych. Espresso lungo – jaka to kawa? Jest to kolejny napój z leksykonu tradycyjnych kaw włoskich – czym jest i jak ją przygotować?

Espresso lungo – co to za kawa? Jak ją zrobić?

Jak wskazuje nazwa, kawa espresso lungo to modyfikacja espressokawy przygotowywanej w ekspresie ciśnieniowym, o małej objętości i intensywnym smaku, będącej bazą wielu napojów. Żeby wyjaśnić czym jest kawa espresso lungo, musimy przypomnieć kilka istotnych informacji na temat espresso. Przygotowanie dobrego espresso to złożony proces uzależniony od wielu czynników – szczegółowo opisujemy je w tym artykule. W dużym uproszczeniu jednak, by przygotować espresso, odpowiednia dozę kawy umieszczamy w kolbie, a następnie uruchamiamy przepływ wody przez kawę aż do uzyskania odpowiedniej ilości napoju (zależnej od dozy ziaren). Cafe lungo, bądź espresso lungo, to tak zwane “przedłużone espresso” – oznacza to, że po uzyskaniu objętości espresso, “przedłużamy” przepływ wody przez kawę, zwiększając objętość napoju. 


Czym się różni lungo od americano?

Na pozór może wydawać się, że lungo i americano to podobne kawy – w obu przypadkach mamy do czynienia z czarną kawą i objętości większej niż espresso. Zasadnicza różnica to proces przygotowania tych kaw. Americano powstaje poprzez dodanie do espresso odpowiedniej porcji gorącej wody, natomiast w espresso lungo większą objętość napoju uzyskuje się poprzez przedłużenie procesu parzenia kawy (przepływu wody przez kawę). Espresso lungo jest intensywniejsze od espresso i poprzez dłuższy kontakt kawy z wodą ma również więcej kofeiny.

Jak zrobić espresso lungo? Przepis na kawę lungo

Do przygotowania espresso lungo należy podejść podobnie jak do przygotowania espresso. Zaczynamy od odmierzenia odpowiedniej dozy kawy jak do espresso (jeśli nie wiesz jaką dozę stosować, szczegółowo opisujemy to w tym artykule). Mielimy kawę i przystępujemy do parzenia espresso. Kiedy uzyskamy odpowiednią ilość kawy do espresso (ok. 1:2 w stosunku do dozy) nie przerywamy parzenia, ale kontynuujemy aż do uzyskania ok. 50-60 ml napoju. 

Espresso lungo może przygotować za nas również automatyczny ekspres ciśnieniowy, np. Melitta Purista Pure Black, Jura E6, Nivona CafeRomatica 820.

Zuza Raubo

Lekkie pióro i lekkie uzależnienie od kawy (najlepiej mają się w duecie). W wolnym czasie dowodzę, że istnieje cytat z Friends na każdą okazję. Ulubiona kawa: na słońcu!

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Zuza Raubo

Recent Posts

Kulisy jakości – ciekawostki o najlepszych zagranicznych palarniach kawy!

Ile ludzi - tyle historii. Jedną z najbardziej fascynujących rzeczy związanych z kawą, która urzekła…

11 godzin ago

Let’s get dirty!

Ustalmy raz na zawsze - zimna kawa to nie tylko mleko z lodem i kawą…

2 tygodnie ago

Barista vs. sztuczna inteligencja

Ekspres sam mieli, tampuje, parzy i spienia mleko. Roboty robią latte art, a domowe maszyny…

4 tygodnie ago

Aerocano raz!

Wkraczamy w ten cudowny, ale też momentami bezlitosny gorący czas, kiedy jedyną rozsądną opcją kawową…

4 tygodnie ago

Filtr idealny – jak różne rodzaje filtrów wpływają na smak kawy i co warto o nich wiedzieć?

Niech się przelewa! Dla wielu entuzjastów wysokiej jakości, kawa specialty to przede wszystkim filtrowana rewolucja…

1 miesiąc ago

Wiosenne przebudzenie – czas na detoks!

Witaj wiosno! Długo wyczekiwana pora roku w końcu zawitała, przynosząc ze sobą nowe pokłady energii…

1 miesiąc ago

Ta strona używa cookies.

Więcej