Herbata

Herbata speciality – co to znaczy?

Herbata speciality to nie tylko kolejny fancy termin w świecie napojów. To prawdziwa rewolucja smaku, która idealnie wpisuje się w trendy kaw speciality. Tak, dobrze słyszycie – herbata idzie śladem kawy i staje się coraz bardziej wyrafinowana!

Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest ta herbata speciality. To nie jest zwyczajna herbata, którą kupujesz w supermarkecie. To jak porównanie domowego ciasta do supermarketowego tortu. Herbaty speciality to te wyjątkowe, starannie wyselekcjonowane, pełne charakteru i niepowtarzalnego smaku. To herbaty, które mają swoją historię, duszę, a ich plantatorzy nie idą na skróty w poszukiwaniu optymalizacji kosztów uprawy, a dbają o maksymalizacje walorów smakowych, zachowanie pozytywnego wpływu na zdrowie, a także o uczciwe warunki zatrudnienia na plantacjach.

Weźmy na przykład czarną herbatę typu Keemum. Pochodzi z odległych, górzystych regionów, gdzie każdy listek jest zbierany ze starannością, szacunkiem do natury i dobrej tradycji. To w tej herbacie czuć prawdziwą magię – każdy łyk przenosi Cię w inne miejsce. Można ją parzyć od 2 do 7 min, w temperaturze wody od 85 do 98°C. Za każdym razem gdy zmienimy jeden z podanych parametrów, to otrzymamy inny napar uwalniając zróżnicowane nuty smakowe. 

Ale to nie wszystko. Speciality to także zmiana na rynku herbaty, która idzie w parze z ewolucją kaw speciality. Coraz więcej kawiarni, które kiedyś serwowały przede wszystkim kawę, teraz rozszerza swoją ofertę o herbaty speciality i dba o właściwe metody parzenia. I to jest świetna wiadomość dla wszystkich miłośników dobrego smaku! Koniec z przeparzoną herbatą. Koniec z zieloną herbatą zalewaną wrzątkiem. 

Nie możemy też zapomnieć o ekologicznym aspekcie. W dzisiejszych czasach, kiedy ekologia jest na ustach wszystkich, herbaty speciality nabierają jeszcze większego znaczenia. Wzięcie pod uwagę ekologicznego pochodzenia liści to nie tylko dbałość o środowisko, ale i pewność, że pijemy coś zdrowego, czystego, bez sztucznych dodatków i chemii. W 2023 roku ÖKO-TEST przeprowadził testy na popularnych markach herbat z supermarketu i wyniki nie były pozytywne. W liściach wykryto obecność pestycydów oraz glifosatu*. W przypadku herbat z upraw ekologicznych, to ryzyko nie występuje. 

Kolejny przykład? Sencha. To zielona herbata, która nie tylko rozpieszcza podniebienie swoim bogatym smakiem, ale także jest przykładem ekologicznego podejścia do produkcji. Kiedy pijesz senchę typu THE SUN ETERNAL, masz pewność, że pijesz coś dobrego dla siebie i dla planety. A teraz uwaga: to idealny kandydat do parzenia w stylu cold brew. W upalne dni spróbujcie zanurzyć się w świecie chłodnej, orzeźwiającej herbaty, która zaskoczy Was swoim głębokim, ale odświeżającym smakiem. A co powiecie na eksperymenty z infuzowaniem herbatą alkoholi? Tak, sencha świetnie nadaje się do tworzenia unikalnych koktajli i nalewek. To już nie tylko herbata, to cała paleta nowych doświadczeń smakowych!

Innym świetnym przykładem jakościowej różnicy między zwykłą herbatą a speciality jest czarna herbata z olejkiem bergamotki, a nie z często wybieranym przez producentów sztucznym aromatem. 

Podsumowując, herbata speciality to nie tylko smak i jakość. To cała filozofia – miłość do natury, szacunek dla tradycji i pasja do eksplorowania nowych smaków. To świat, który warto poznać i w który warto się zanurzyć. Czy jesteście gotowi na tę przygodę? 

*Źródło: https://www.oekotest.de/essen-trinken/Schwarzer-Tee-Labor-findet-in-EU-verbotene-Pestizide-im-Tee_14164_1.html

 

Antonina Scipio del Campo

Współzałożycielka marki herbat speciality LEAF LITURGY, entuzjastka jakości w codziennym życiu, poszukiwaczka dobrych smaków. Z wykształcenia filmowczyni oraz marketerka. Jej porannym napojem bez którego nie wyobraża sobie zacząć dnia, to kubek dobrego Assamu. Do pracy lubi zaparzyć sobie duży dzbanek Genmaichy. Cold brew na senchy to jej wybór na upalne dni. Kocha herbatę, ale nigdy nie lubiła za to wycieczek do herbaciarni. Za dużo słoni, porcelany w kwiatki i imbryków. A do tego ten niekończący się wybór. Stresowało ją pytanie sprzedawców "Ale jaka Sencha?". Długo nie wiedziała jaka. Chciała po prostu dobrą. Dziś już wie i dzieli się tym w LEAF LITURGY.

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Antonina Scipio del Campo

Recent Posts

Clever – jak łatwo zaparzyć dobrą kawę?

A gdyby tak połączyć dripper z French pressem? Poznaj Clever Dripper — innowacyjne narzędzie do…

18 godzin ago

Kawa mrożona z nutellą – słodki deser na ciepłe dni!

Zima ma swój urok, ale pewnie zdecydowana większość z nas cieszy się na powrót długich…

18 godzin ago

Kawa po japońsku, czyli nowy zaparzacz Cerapotta

Trafił do mnie nowy gadżet prosto z Japonii – Cerapotta. Wyobraźcie sobie: żadnych papierowych filtrów,…

4 dni ago

Kawa z lemoniadą, czyli wariacja na temat lemon espresso!

Orzeźwiający łyk zimnej kawy w gorące, letnie dni - brzmi jak coś za czym tęsknicie?…

5 dni ago

Jak urządzić funkcjonalny i stylowy kącik kawowy w swoim domu?

Kawa — to nie tylko napój, to cała ceremonia, której oddają się miliony ludzi na…

1 tydzień ago

Outin Nano – przenośny mini ekspres dla podróżników!

Powiem to już na wstępie: Outin Nano odmienił nasze kawowe życie. To przenośny ekspres ciśnieniowy…

1 tydzień ago

Ta strona używa cookies.

Więcej