Herbata

Herbata gyokuro – właściwości i parzenie

Japońskie zielone herbaty z jednej strony cieszą się dużą popularnością — w sklepach z łatwością znajdziemy zieloną herbatę, jednak często są to aromatyzowane herbaty o nie najlepszej jakości. Dobra herbata, podobnie jak dobra kawa, wymaga uważnej uprawy i poprawnego zaparzenia. Gyokuro z pewnością nie znajdziecie w zwykłym supermarkecie. Cóż to za tajemnicza herbata?

Czym jest herbata gyokuro i co warto o niej wiedzieć?

Herbata Gyokuro to najwyższej jakości zielona herbata pochodząca z Japonii. Jest mniej popularna na zachodzie niż Matcha, ale sposób jej uprawy jest podobny. Jej wyjątkowy smak i kolor zawdzięcza się trzytygodniowemu zacienieniu krzewu herbacianego podczas wzrostu. Jakie są tego efekty? Intensyfikacja chlorofilu, gęste body i niesamowity smak umami, jakbyście próbowali esencji zielonego koloru.

Co jeszcze jest ciekawego w herbacie gyokuro? Właściwości odżywcze tej herbaty są na najwyższym poziomie, dzięki szczególnej uprawie — ochranianiu listków przed słońcem. Gyokuro zawiera więcej polifenoli i antyoksydantów niż inne zielone herbaty. To przekłada się również na smak, który jest gęsty i niemal kremowy. Niektórzy polecają nawet zjeść listki po zaparzeniu herbaty!

Jakie właściwości ma herbata gyokuro?

Kogo może zainteresować herbata gyokuro? Właściwości tej herbaty są przede wszystkim smakowe, a jej wyjątkowy charakter z pewnością usatysfakcjonuje doświadczonych koneserów zielonej herbaty. Oprócz niezwykłego, umamicznego i pełnego smaku, gyokuro oferuje także wszystkie właściwości zielonej herbaty czyli między innymi pobudzenie dzięki kofeinie, które jest bardziej stonowane niż w przypadku zastrzyku energii z kawy. To dzięki L-teaninie zawartej w listkach herbaty kofeina uwalnia się wolniej, pobudzając nas równomiernie przez dłuższy czas. Oprócz oczywistych właściwości pobudzających zielona herbata pomaga zwalczać stany zapalne, działa przeciwbakteryjnie i antyoksydacyjnie, pomaga regulować cukier we krwi.

Jak parzyć herbatę gyokuro?

Z całą pewnością ta herbata nie jest codziennym i nudnym naparem. To napar najwyższej półki, idealny do ceremonii parzenia herbaty, dlatego warto poświęcić nieco uwagi gyokuro. Parzenie tej herbaty będzie wymagało od nas nieco skupienia i uważności. Około 6 gramów herbaty powinno wystarczyć do przygotowania 300 mililitrów naparu. Gyokuro powinniśmy zalewać zagotowaną i wystudzoną do około 50-60 stopni wodą, co pozwoli uniknąć przeparzenia listków. Sam proces parzenia powinien trwać od 2 do 3 minut. Herbatę możemy zalewać dwa, a nawet trzy razy, skracając czas parzenia o 30 sekund od pierwszego zalania, ponieważ listki będą już otwarte.

Gyokuro a inne zielone herbaty

Gyokuro z pewnością jest jedną z herbat, których nie pija się codziennie, a jeśli już mamy okazję jej spróbować to powinno to być małą ceremonią i prawdziwą ucztą. Próbowanie najróżniejszych herbat może uczynić nas bardziej uważanymi na smaki i aromaty, dlatego warto korzystać z tego doświadczenia jak z małego treningu sensorycznego. Jeśli ciekawią Was inne rodzaje zielonej herbaty zajrzyjcie do naszego przewodnika po zielonych herbatach oraz do artykułów o herbacie yunnan i genmaicha.

Dorota Brzozowska

Chociaż opuściła kołobrzeską kawiarnię wspiera Coffeedesk na odległość. Pije czarną kawę, wychowuje czarnego kota i studiuje filozofię.

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Dorota Brzozowska

Recent Posts

Nowy dripper od April – jak wypada na tle innych zaparzaczy?

Nareszcie dotarły do nas drippery marki April. Wielu z Was zastanawia się pewnie, czy warto…

5 dni ago

Spojka – kosmiczna palarnia w naszej ofercie!

Do Coffeedesk trafiła nowa palarnia Spojka, prosto z malowniczego Preszowa! Jej opakowania przyciągają wzrok nie…

1 tydzień ago

Czarne latte – jak działa i jak je przygotować?

Czarne latte (charcoal latte) szturmem podbija internet. Co to właściwie jest, jak działa, czym smakuje…

2 tygodnie ago

Malinowe tonic espresso!

W świecie kawy zaskoczenia czyhają na każdym kroku. Kilka lat temu takim zaskoczeniem było mieszanie…

3 tygodnie ago

Blooming i obrotowe polewanie w ekspresie przelewowym – test Melitta Epour

Ekspres, który obserwuję od dłuższego czasu i na którego pojawienie się w Polsce czekałem, wreszcie…

3 tygodnie ago

Clever – jak łatwo zaparzyć dobrą kawę?

A gdyby tak połączyć dripper z French pressem? Poznaj Clever Dripper — innowacyjne narzędzie do…

3 tygodnie ago

Ta strona używa cookies.

Więcej