Kawa

Jaki dzbanek filtrujący wodę wybrać?

Kawowy napar nawet w 98% składa się z wody, przez co w znacznym stopniu wpływa ona zarówno na proces parzenia, smak, jak i na kondycję ukochanych urządzeń do kawy. “Idealna woda” powinna być neutralna dla sprzętu i pozytywnie wspierać ekstrakcję kawy. Dostępnych jest wiele rodzajów systemów filtrujących wodę do profesjonalnego użytku w gastronomii, jednak jak osiągnąć satysfakcjonujące efekty w domu? Jaki dzbanek filtrujący wodę wybrać?

Dlaczego warto sięgnąć po dobry filtr do wody?

Co wpływa na powstawania kamienia i rdzy?

Kamień kotłowy, który znamy pod nazwą “kamienia” lub “osadu wapiennego”, powstaje w wyniku reakcji chemicznej i wytrąca się z wody osiadając na elementach urządzeń mających z nią kontakt. Kamień powstaje, kiedy kawa ma wysoką twardość ogólną, czyli, w uproszczeniu, kiedy całkowita zawartość kationów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+) w wodzie jest wysoka. Zbyt wysoka zawartość kationów magnezu może również powodować powstawanie rdzy na urządzeniach. Innym czynnikiem wpływającym na ryzyko powstawania kamienia lub korodowania jest pH, czyli odczyn kwasowości lub zasadowości wody. 

Nośniki smaku w wodzie

To, że kationy wapnia i magnezu zawarte w wodzie wpływają na powstanie kamienia nie oznacza, że chcemy pozbyć się wszystkich minerałów zawartych w wodzie – wręcz przeciwnie. Niektóre z nich są nośnikami smaku w wodzie, a zwłaszcza kationy magnezu (Mg2+). Znaczny wpływ na smak kawy mają również wodorowęglany (HCO3–) zwane buforem. Ich zadaniem jest stabilizacja pH wody do poziomu neutralnego czyli = 7. Kawa ma odczyn kwaśny, zatem jej pH spada do wartości ok. pH=5. Im więcej buforu, tym trudniej kawie zejść do tego poziomu pH, a tym samym jej kwasowość będzie stłumiona.

Do określenia sumy wszystkich substancji stałych znajdujących się w wodzie, czyli zarówno tych sprzyjających, jak i niesprzyjających kawie, służy wskaźnik TDS (Total Dissolved Solids). Właściwy dla kawy przedział wartości TDS ma woda źródlana – 50 – 150 ppm. Dlatego z pewnością słyszeliście o domowych baristach używających desperacko poszukujących butelek z wodą Górski Kryształ. 

Więcej o niuansach wody przeczytasz w tym artykule.

Filtrowanie wody – jaki filtr lub dzbanek filtrujący do wody kupić?

Tak jak wspomnieliśmy – w profesjonalnym zastosowaniu można znaleźć wiele rozwiązań dla precyzyjnej kontroli nad składem wody. Wraz z nimi stosuje się złożone urządzenia do pomiarów, takie jak konduktometr, elektroniczny miernik pH czy test kropelkowy. Dopiero znając parametry wody w kawiarni czy restauracji możemy dobrać do niej odpowiednie metody filtracji. Więcej o wyborze filtra do profesjonalnego zastosowania przeczytasz tutaj.

Proces ten jest pracochłonny i w domowych warunkach po prostu zbędny. Jeśli dobro planety nie jest Wam obojętne i nie chcecie zaśmiecać jej plastikowymi butelkami, najlepszym wyborem będzie domowy dzbanek filtrujący wodę lub filtr założony na kran. Z tych dwóch opcji, dzbanek jest zdecydowanie najbardziej dostępną i najtańszą opcją – ceny dzbanków Dafi zaczynają się już od 13 zł. Jaki dokładniej wybrać?

Na Coffeedesk dostępnych jest kilka rodzajów akcesoriów filtrujących: dzbanki z filtrem o różnej pojemności – 2 litry lub 3 litry – oraz butelki filtrujące o pojemności 0,5 litra. Dzbanki różnią się kształtami i kolorami, jednak wszystkie zawierają filtr o tej samej mechanice działania. Jest to filtr węglowy, który usuwa chlor i jego pochodne, a także inne substancje zaburzające zapach i walory smakowe wody z kranu. Filtr wzbogacony jest o żywicę jonowymienną, usuwającą metale ciężkie (tj. ołów czy miedź) i jednocześnie redukującą twardość wody. 

Jak działa dzbanek filtrujący wodę?

Filtracja w dzbanku składa się z kilku etapów, a każdy element filtra odpowiada za inną część filtracji. Zanieczyszczenia mechaniczne są wychwytywane przez górną pokrywę filtra.  Zapewnia ona właściwą cyrkulację wody poddawanej filtracji. Kolejnym elementem jest siateczka filtrująca, która zatrzymuje takie zanieczyszczenia jak znajdującą się w wodzie zawiesinę lub osad. Za zmiękczenie wody i wychwytywanie związków tworzących kamień oraz metali ciężkich odpowiada żywica jonowymienna. Aktywny węgiel usuwa nieprzyjemny zapach i smak wody oraz redukuje chlor oraz związki organiczne znajdujące się w wodzie z kranu. Ostatnim elementam jest mikroporowa struktura dolnej przykrywki, która przeprowadza powtórną filtrację mechaniczną. 

Bez wody ani rusz

Każdy miłośnik dobrej kawy powinien jednocześnie być miłośnikiem dobrej wody. Jeśli dodamy do tego troskę o środowisko, dobry dzbanek filtrujący wodę jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domowego baristy i wpłynie korzystnie nie tylko na smak kawy, ale długie życie akcesoriów i nasze zdrowie.   

Zuza Raubo

Lekkie pióro i lekkie uzależnienie od kawy (najlepiej mają się w duecie). W wolnym czasie dowodzę, że istnieje cytat z Friends na każdą okazję. Ulubiona kawa: na słońcu!

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Zuza Raubo

Recent Posts

Czarne latte – jak działa i jak je przygotować?

Czarne latte (charcoal latte) szturmem podbija internet. Co to właściwie jest, jak działa, czym smakuje…

3 godziny ago

Malinowe tonic espresso!

W świecie kawy zaskoczenia czyhają na każdym kroku. Kilka lat temu takim zaskoczeniem było mieszanie…

6 dni ago

Blooming i obrotowe polewanie w ekspresie przelewowym – test Melitta Epour

Ekspres, który obserwuję od dłuższego czasu i na którego pojawienie się w Polsce czekałem, wreszcie…

1 tydzień ago

Clever – jak łatwo zaparzyć dobrą kawę?

A gdyby tak połączyć dripper z French pressem? Poznaj Clever Dripper — innowacyjne narzędzie do…

2 tygodnie ago

Kawa mrożona z nutellą – słodki deser na ciepłe dni!

Zima ma swój urok, ale pewnie zdecydowana większość z nas cieszy się na powrót długich…

2 tygodnie ago

Kawa po japońsku, czyli nowy zaparzacz Cerapotta

Trafił do mnie nowy gadżet prosto z Japonii – Cerapotta. Wyobraźcie sobie: żadnych papierowych filtrów,…

2 tygodnie ago

Ta strona używa cookies.

Więcej