Akcesoria

Jak zrobić cappuccino w domu bez ekspresu?

Spienianie mleka do kawy cappuccino w domowych warunkach bez użycia ekspresu ciśnieniowego może wydawać się nie lada wyzwaniem… Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości, jeśli zastanawiasz się, jak zrobić dobre cappuccino, pamiętaj, że wystarczy kawiarka i spieniacz do mleka lub french press.

Optymalna temperatura

Aby spienić mleko, najpierw trzeba je podgrzać. Pamiętajcie, aby temperatura nie przekroczyła 65 stopni Celsjusza. Zbyt mocno podgrzane mleko przestanie być delikatnie słodkie i przyjemne, a zacznie się robić nieco przypalone w smaku. Podobnie będzie z konsystencją. Przy zbyt wysokiej temperaturze mleka, nie będziecie w stanie osiągnąć idealnej konsystencji mikropianki, która jest zwieńczeniem przepisu na każdą dobrze przygotowaną kawę cappuccino.

Spienianie mleka

Po podgrzaniu mleka nie pozostaje nic innego, jak tylko użyć spieniacza.

Jeśli używacie spieniacza ręcznego (możecie go stosować wymiennie z french pressem), to po przelaniu do niego mleka wystarczy zacząć pracę tłoczkiem, ruszając w górę i w dół przez około 40 sekund. Aby pozbyć się większych pęcherzyków powietrza i stworzyć strukturę mikropianki, powinniście coraz bardziej zmniejszać zakres ruchów ku powierzchni mleka.

Używając spieniacza elektrycznego, jedyne co musicie zrobić, to umieścić go odrobinę pod powierzchnią mleka (możecie to zrobić nawet w tym samym naczyniu, w którym wcześniej podgrzewaliście mleko) i włączyć urządzenie. Po około 20 sekundach powinniście uzyskać idealnie kremową i gładką konsystencję, która umożliwi Wam rysowanie wzorów na kawie.

Więcej o różnicach między spieniaczami ręcznymi i elektrycznymi przeczytacie TUTAJ.

Najlepsze mleko do spieniania?

Macie pełną dowolność w doborze mleka do kawy – możecie spienić także mleko roślinne, np. sojowe lub migdałowe. Uważajcie natomiast na mleko ryżowe. Zawiera ono stosunkowo mało białka, a to właśnie białka decydują o tym, czy mleko będzie się dobrze spieniać.

Przy wyborze rodzaju mleka, obok ilości zawartego w nim białka, istotna jest także zawartość tłuszczu. Tłuszcz będzie miał bowiem największy wpływ na smak kawy, którą połączycie z mlekiem podczas przygotowywania domowego cappuccino. Im większa jego zawartość, tym większy udział mleka w smaku i tym bardziej będzie ono przykrywało profil smakowy kawy.

Najlepsza baza pod kawy mleczne?

Najlepszą bazą do przygotowania domowego cappuccino, latte, czy flat white’a będzie kawa przypominająca espresso. Dobra wiadomość jest taka, że nie musicie posiadać ekspresu, żeby przygotować dobrą kawę mleczną. Wystarczy Wam kawiarka, Aeropress (najlepiej z wykorzystaniem nakładki Fellow Prismo) lub Cafflano Kompresso.

Wciąż macie wątpliwości, jak perfekcyjnie spienić mleko, jeśli zechcecie zrobić w domu cappuccino? Zobaczcie nasz tutorial:

Domowe cappuccino – przepis:

Potrzebujesz:

Wlej kawę do filiżanki i uzupełnij do pełna podgrzanym mlekiem oraz gładką, błyszczącą pianą.

Sprawdźcie także:

  • Przepis na kawę z kawiarki
  • Przepis na kawę z Aeropressu z nakładką Fellow Prismo
Maciej Duszak

Słynie ze swojej bezkompromisowego podejścia w kwestii jakości serwowanej kawy oraz z bycia wiecznie drugim. Twórca vloga Arabean, Mistrz Polski Brewers Cup 2017, V-ce Mistrz Polski Brewers Cup 2014/15/16, V-ce Mistrz Polski Cup Tasters 2016, 5-ty w Międzynarodowych Chińskich Mistrzostwach Baristów 2016.

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

Malinowe tonic espresso!

W świecie kawy zaskoczenia czyhają na każdym kroku. Kilka lat temu takim zaskoczeniem było mieszanie…

3 dni ago

Blooming i obrotowe polewanie w ekspresie przelewowym – test Melitta Epour

Ekspres, który obserwuję od dłuższego czasu i na którego pojawienie się w Polsce czekałem, wreszcie…

4 dni ago

Clever – jak łatwo zaparzyć dobrą kawę?

A gdyby tak połączyć dripper z French pressem? Poznaj Clever Dripper — innowacyjne narzędzie do…

1 tydzień ago

Kawa mrożona z nutellą – słodki deser na ciepłe dni!

Zima ma swój urok, ale pewnie zdecydowana większość z nas cieszy się na powrót długich…

1 tydzień ago

Kawa po japońsku, czyli nowy zaparzacz Cerapotta

Trafił do mnie nowy gadżet prosto z Japonii – Cerapotta. Wyobraźcie sobie: żadnych papierowych filtrów,…

1 tydzień ago

Kawa z lemoniadą, czyli wariacja na temat lemon espresso!

Orzeźwiający łyk zimnej kawy w gorące, letnie dni - brzmi jak coś za czym tęsknicie?…

2 tygodnie ago

Ta strona używa cookies.

Więcej