Lifestyle

Kawowa galaretka z bitą śmietaną (z opcją vegan!) – prosty przepis

Wypicie kawy do deseru nie jest niczym zaskakującym, jednak co powiecie na to, aby zjeść małą czarną na deser? Tak, to możliwe. Galaretka kawowa cieszy się dużą popularnością w Japonii, a ostatnio zyskuje szerszą sławę z powodu serialu anime The Disastrous Life of Saiki K. Dlatego dzisiaj pokażemy Wam, jak przygotować ten lekki, odświeżający deser z kleksem bitej śmietany, idealny na upalne dni. Jeśli chcecie dołączyć do szaleństwa kōhī zerī, śmiało korzystajcie z naszego przepisu!

Historia japońskiej galaretki kawowej

Pierwsze przepisy na galaretkę kawową można znaleźć już XIX wiecznych angielskich książkach kucharskich. Prawdopodobnie stamtąd przybyła do Japonii, gdzie zainspirowani europejskim deserem japończycy na początku lat XX stworzyli własną wersję galaretki kawowej z agarem, czyli naturalną substancją żelującą na bazie alg. Od tego czasu deserowa galaretka kawowa cieszy się niesłabnącą popularnością i można ją dostać w każdej kawiarni, a także, w wersji pakowanej, w sklepach. Starbucks w 2016 roku wprowadził nawet w Japonii oryginalne, kawowe frappuccino z galaretką.

W ostatnim czasie o deserze zrobiło się głośniej za sprawą kultowego serialu anime The Disastrous Life of Saiki K., w którym tytułowy bohater Saiki ma obsesję na punkcie galaretki kawowej.

Jak zrobić japońską galaretkę kawową?

Galaretka kawowa to superprosty do zrobienia deser, który bez problemu przygotujecie w domu. Wystarczy mocną kawę posłodzić, następnie dodać do niej żelatynę, lub w wersji wegańskiej agar, i odstawić do lodówki na kilka godzin. Najlepiej przygotować ją wieczorem dzień wcześniej. Odpowiednią bazą galaretki kawowej będzie zarówno espresso, jak i kawa z kawiarki. Obiema metodami uzyskamy wystarczająco bogaty w smaku, intensywny napar. Tym razem kawę przygotowałam z ziaren espresso miesiąca pochodzących z Gwatemali, wypalonych we włoskiej palarni Le Piantagioni del Caffe. W naparze można wyczuć nuty owoców tropikalnych, kwasowość cytrusów i słodycz miodu.

Galaretkowy deser jest lekki i nie za słodki, niemniej możesz dostosować słodycz do swoich upodobań. Co więcej, można galaretkę kawową podawać na różne sposoby: w formie efektownych kosteczek z odrobiną bitej śmietany lub zatopionych w słodkim mleczku skondensowanym oraz w formie pojedynczych porcji, wlewając mieszaninę do małych pucharków lub filiżanek. Galaretka kawowa idealnie nadaje się do zaspokojenia ochoty na małe co nieco, szczególnie w upalne dni. Zimne, sprężyste kawałki galaretki z bitą śmietaną bosko orzeźwiają, a rozpuszczając się w ustach pozostawiając na języku przyjemny posmak kawy.

Galaretka kawowa – przepis

Składniki na kilka porcji

Galaretka:

  • 450 ml mocnej kawy
  • 3 łyżeczki (12 g) żelatyny lub ok. 2 płaskie łyżeczki (ok. 5 g) agaru + 50 ml gorącej wody
  • 1-2 łyżki brązowego/białego cukru lub innego słodzika

Dodatkowo:

  • do gotowej galaretki: bita śmietana lub mleczko skondensowane

Przygotowanie:

  1. Przygotować 450 ml świeżo zaparzonej mocnej kawy. Napar posłodzić 1-2 łyżkami brązowego cukru lub według upodobań.
  2. Żelatynę/agar rozpuścić w 50 ml gorącej wody.

Wskazówka 1: Ilość żelatyny/agaru może się różnić w zależności od producenta, najlepiej przeczytać instrukcję na opakowaniu.

Wskazówka 2: Z ilością agaru można eksperymentować, jeśli lubicie mniej twardą galaretkę, dodajcie go odrobinę mniej. Zbyt luźną galaretkę kawową, bez problemu można ponownie podgrzać, rozpuścić i dodać więcej substancji żelującej. 

3. Następnie rozpuszczoną żelatynę/agar dodać do posłodzonej kawy i dokładnie wymieszać. Używając agaru, mieszaninę należy zagotować, a następnie, cały czas mieszając, gotować na małym ogniu przez około 1-2 minuty. Jeśli używamy żelatyny, mieszaniny nie gotujemy, ponieważ straci właściwości żelujące!

4. Kawę z żelatyną/agarem przelać do szerokiego, płaskiego naczynia o wymiarach około 15 cm na 20 cm. Wielkość naczynia zależy od tego jak dużą kostkę chcemy otrzymać.

5. Całość odstawić do lodówki, do stężenia na kilka godzin lub całą noc. Deser z agarem zastyga bardzo szybko bez konieczności wkładania go do lodówki, jednak najlepiej smakuje schłodzony.

6. Na koniec, galaretkę kawową pokroić w kostkę i podawać w pucharkach/szklankach z bitą śmietaną lub z niewielką ilością mleczka skondensowanego.

Koniecznie dajcie znać czy planujecie wypróbować przepis na galaretkę kawową. Trzymajcie się!

Anna Rumanek

Z miłości do słodkości i fotografii kulinarnej prowadzi bloga Fitsweet.pl. Nigdy nie rozstaje się z kubkiem mocnej kawy i dobrym deserem.

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Anna Rumanek
Tags: deserkawa

Recent Posts

Nowy dripper od April – jak wypada na tle innych zaparzaczy?

Nareszcie dotarły do nas drippery marki April. Wielu z Was zastanawia się pewnie, czy warto…

5 dni ago

Spojka – kosmiczna palarnia w naszej ofercie!

Do Coffeedesk trafiła nowa palarnia Spojka, prosto z malowniczego Preszowa! Jej opakowania przyciągają wzrok nie…

1 tydzień ago

Czarne latte – jak działa i jak je przygotować?

Czarne latte (charcoal latte) szturmem podbija internet. Co to właściwie jest, jak działa, czym smakuje…

2 tygodnie ago

Malinowe tonic espresso!

W świecie kawy zaskoczenia czyhają na każdym kroku. Kilka lat temu takim zaskoczeniem było mieszanie…

3 tygodnie ago

Blooming i obrotowe polewanie w ekspresie przelewowym – test Melitta Epour

Ekspres, który obserwuję od dłuższego czasu i na którego pojawienie się w Polsce czekałem, wreszcie…

3 tygodnie ago

Clever – jak łatwo zaparzyć dobrą kawę?

A gdyby tak połączyć dripper z French pressem? Poznaj Clever Dripper — innowacyjne narzędzie do…

3 tygodnie ago

Ta strona używa cookies.

Więcej