Jedni z podróży przywożą pamiątki, inni – kawowe inspiracje. Tęskniąc za latem, przenosimy się w orientalny świat Maroko, wypełniony intensywnymi kolorami i aromatem przypraw. Kawa po marokańsku to prosty przepis, który szczególnie sprawdzi się jesienią i zimą – w sezonie, w którym potrzebujemy wzmocnienia dobroczynnymi właściwościami korzennych przypraw. Podpowiadamy więc, jak zrobić kawę po arabsku.
Wydawałoby się, że dominującym specjałem Maroko jest słodka, miętowa herbata – w rzeczywistości jednak, kawa marokańska, znana również jako kawa po arabsku, równie często gości na stołach. Tradycyjny napar składa się z kawy wzbogaconej o przyprawy korzenne, takie jak kardamon, cynamon, imbir, goździki, pieprz oraz gałkę muszkatołową – każda z nich to łatwo dostępna w Polsce przyprawa, którą znaleźć można w każdym sklepie.
W kawie marokańskiej sprawdzi się zarówno kawa z ekspresu ciśnieniowego, kawiarki lub french pressa, jak i kawa przelewowa – z ekspresu, drippera albo aeropressa. Warto sięgnąć po ziarna, które w profilu smakowym mają czekoladę, karmel lub orzechy – np. ziarna z Brazylii. Te smaki stworzą doskonałą kompozycję z przyprawami korzennymi.
Wymieszaj wszystkie przyprawy do kawy po arabsku i przełóż do szczelnego pojemniczka – to Twoja baza, którą wykorzystasz do przygotowania kilku kaw. Dokładna receptura mieszanki w pełni zależy od Twoich preferencji – dowolnie dostosuj ilość poszczególnych przypraw według swoich upodobań. Jeśli wiesz, że nie lubisz konkretnej przyprawy, zupełnie z niej zrezygnuj, aby kawa po arabsku z naszego przepisu dobrze ci smakowała.
Kawa marokańska z french pressa
Opcjonalnie:
French press to prawdopodobnie najlepsza metoda do przygotowania kawy po arabsku, ponieważ umożliwia zaparzenie kawy wraz z przyprawami, bez ryzyka, że zaparzacz na długo przejmie aromat przypraw.*
Przy zaparzaniu french pressa rekomenduję metodę Jamesa Hoffmanna. Wymieszaj kawę z mieszanką przypraw i wsyp do french pressa, ustaw na wadze i wlej odpowiednią ilość wody. Pozostaw naczynie na około 4 minuty – po tym czasie zamieszaj u góry, a następnie zdejmij przy pomocy dwóch łyżeczek ziarna i przyprawy, które pozostały przy powierzchni. Następnie pozostaw naczynie jeszcze na około 5 minut – to pozwoli kawie, a także resztce przypraw, swobodnie opaść na dno. Dopiero wtedy delikatnie załóż tłok, przeciskając tylko 1 cm poniżej powierzchni napoju. Przelej kawę do kubka lub czarki, według preferencji uzupełnij mlekiem, napojem roślinnym albo cukrem.
*Przejmowanie zapachu, a czasem również koloru przypraw to indywidualna cecha każdego naczynia – jeśli obawiasz się, że aromat pozostanie na Twoich akcesoriach, skorzystaj z drugiej opcji przygotowania kawy!
Kawa marokańska – dowolna metoda parzenia
Opcjonalnie:
Przygotuj kawę po marokańsku swoją ulubioną metodą i wymieszaj z przyprawami. Pozostaw pod przykryciem na 5 minut. Po tym czasie możesz przecedzić napar przez gęste sitko lub filtr, ale nie jest to konieczne. Opcjonalnie dodaj mleko, napój roślinny lub cukier.
Zobacz też: Mała wielka rzecz. Co warto wiedzieć o parzeniu kawy w kawiarce?
Eksperymentuj, próbuj i dopasuj metodę parzenia kawy, mieszankę przypraw, a także jej ilość, tak, by kawa po marokańsku najbardziej Ci smakowała!
Po więcej kawowych podróży zajrzyj do tekstów:
Kawa barraquito – co to jest? Przepis na kawę po kanaryjsku
Kawa po wiedeńsku – jak ją pić? Przepis na kawę z bitą śmietaną
Ekspres sam mieli, tampuje, parzy i spienia mleko. Roboty robią latte art, a domowe maszyny…
Wkraczamy w ten cudowny, ale też momentami bezlitosny gorący czas, kiedy jedyną rozsądną opcją kawową…
Niech się przelewa! Dla wielu entuzjastów wysokiej jakości, kawa specialty to przede wszystkim filtrowana rewolucja…
Witaj wiosno! Długo wyczekiwana pora roku w końcu zawitała, przynosząc ze sobą nowe pokłady energii…
Kryzys na rynku kawy nie mija, a ceny arabiki i robusty nadal rosną, a rynek…
Ta strona używa cookies.
Więcej