Jak przygotować cascarę, czyli suszone wiśnie kawowca? Proszę bardzo, już spieszymy do Was z naszym przepisem. Przyda się Aeropress lub French Press. Choć zwykły kubek też może wystarczyć.

Dobrze znana nam kawa jest naparem z wypalonych i zmielonych ziaren owocu kawowca. W czasie produkcji ziarna wyłuskuje się z miąższu, co nazywane jest pokrótce metodą obróbki. Istnieje metoda „natural” – na sucho, czyli owoce wystawiane są na plandekach i po wysuszeniu wyłuskiwane są ziarna. Jest też metoda „washed” – na mokro, czyli owoce umieszczane są w zbiornikach z wodą, ziarna oddzielane są mechanicznie od miąższu i suszone.
Jednak okazuje się, że czasami suszony miąższ owocu kawowca serwujemy pod tajemniczo brzmiącą nazwą CASCARA.
I pojawia się pytanie: co dzieje się z tym miąższem? Przecież owoce kawowca przypominają z wyglądu czereśnie czy wiśnie, więc dlaczego nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi? Jednak okazuje się, że czasami suszony miąższ owocu kawowca serwujemy pod tajemniczo brzmiącą nazwą CASCARA.
jak przygotować cascarę

Wysuszone na słońcu łupinki zalewa się gorącą wodą i powstaje napar przywodzący na myśl kompot z suszu lub słodką, owocową herbatę. Ale nie dajmy się zwieść – napar ten ma ogromną zawartość kofeiny! Tak naprawdę zanim odkryto wypalanie ziaren gotowało się całe owoce kawowca, by uzyskać pobudzający i smaczny napój. W wielu krajach nadal pija się cascarę, a nie kawę, bo ten produkt (a na wielu plantacjach odpad) jest po prostu tańszy.

Dlaczego warto zainteresować się cascarą? Bo zawiera antyoksydanty i ma wysoką zawartość kofeiny (porównywalną z kawą parzoną metodami przelewowymi), jest słodka, owocowa, wyjątkowa. Tak jak i w przypadku kawy, jej smak i aromat jest różny w zależności od kraju i regionu pochodzenia. Cascara z Jemenu zwykle bywa miodowo – korzenna, z Etiopii bardziej śliwkowa, a ta z Boliwii czy Kostaryki przypomina bardziej czarną herbatę z miodem i owocami. Oczywiście ich dostępność w sklepach jest zależna od sezonu

Jak przygotować cascarę w domu, by była jak najlepsza?

Istnieje kilka metod: najczęściej używa się w tym celu frencz pressu, Aeropressu lub zwykłego dzbanka czy kubka do zaparzania herbaty.

Ja stosuję proporcję 5 – 6 gramów na 100ml, ale warto tu eksperymentować.

Ile czasu parzyć? Około 5 – 8 minut.

Ciekawą metodą jest parzenie jej w Aeropressie – ta metoda jest najbardziej popularna w kawiarniach. 12 gramów cascary zalewamy wodą, parzymy około 5 minut i przeciskamy.