Czy wiecie, że kawa to nie tylko napój, który wszyscy uwielbiamy, ale także… potężne pole do popisu dla oszustów? Ale spokojnie! Do 2050 może w ogóle nie być przyzwoitej kawy na świecie, więc oszustwo łatwiej będzie wykryć – no bo skąd nagle będzie miała się pojawić dobra kawa, skoro jej nie będzie? No chyba, że w produkcji pomoże marihuana…!

1. W Wietnamie, gdzie produkuje się przede wszystkim robustę i kawę raczej niskiej jakości, wykryto przerażający proceder… Pewni rzemieślnicy postanowili kupować ziarna odrzucone przez większych producentów, jako te nie nadające się do użytku. Następnie kawa ta była mielona i mieszana… z kurzem i cementem. To nie koniec! Aby ludzie nie nabrali podejrzeń, taki pył farbowano substancją pochodzącą ze zużytych baterii! Niecenzuralne słowa cisną się na usta… Czy potrzebujecie jeszcze jakiś argumentów, by przesiąść się na kawę ziarnistą?

2. Ale, jak już wspomniałem w nagłówku, może takie procedery będą rzadsze, bo do 2050 roku może w ogóle zabraknąć przyzwoitej kawy. Więc wówczas nikt nam nie wciśnie czegoś co ma być dobrą kawą, bo jej nie będzie. Przynajmniej takie informacje możemy wyczytać w artykule na łamach portalu Vice.com. Arabika jest zagrożona!

3. Jednak może nie wszystko stracone. Amerykańscy naukowcy (a jak!) postanowili w swoich laboratoriach wykorzystać technologię znaną z uprawy marihuany medycznej i zasadzić kawowe drzewka w środowisku wolnym od bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, które mogłoby zaatakować roślinę.

4. A żeby jeszcze trochę drobnoustrojów wytępić, to będzie trzeba przyjechać na Mistrzostwa Polski Coffee in Good Spirits 2018. Znamy już częściowo listę startujących i widzę, że będzie gorąco! Nie tylko dlatego, że zawody odbywają się początkiem czerwca! Na zapisy macie czas do 30 kwietnia!