Ależ szybko zleciał ten pierwszy miesiąc roku! Przed Wami ostatnia styczniowa prasówka. A w niej…

Nasza nadobna, pijarowa kuglarka, Karolina Kosno, gości na łamach Business Life Polska! Profeska, a nie że jakieś anonimowe dwa zdania na końcu, pod reklamą Comandante. O rozwoju rynku, o tym ile procent stanowi rynek kawy specialty w Polsce (jakieś strzały?), ile brakuje nam do Stanów, o trendach, ale też o przeszkodach i wyzwaniach jakie stoją przed branżą w najbliższej przyszłości. Strona 66!

Podczas szperania w świeci natrafiłem na ten nagrany 6 lat temu, krótki filmik o tym jak obrabia się kawę w jednym z najbardziej popularnych wśród kawoszy kraju pochodzenia – Kenii. Nie mniej znany twórca klipu, Tim Wendelboe, przypomina o nim poprzez swe media społecznościowe. Skąd się bierze ta porzeczkowa lemoniada w filiżance? Jak wujek Tim poleca, to trzeba oglądać!

Często prowadzone są dyskusje na temat wpływu, jaki na smak kawy ma wysokość, na której jest uprawiana. Sporo zawsze z tym zamieszania, niejasności oraz niesprawdzonej wiedzy. Czy wyżej hodowane ziarna są słodsze? Z reguły tak. Czy to właśnie przez metry nad poziomem morza? No, niekoniecznie. Chciałbym wspomnieć, skoro już okazja ku temu trafna, że to właśnie mylenie przyczynowości z korelacją tworzy niezwykle często błędy w pojmowaniu świata, w tym tego kawowego. Nie, najprawdopodobniej Twoja kawa nie smakuje źle dlatego, że zamieszałeś dripperem ☺ Niemniej – w tym oto artykule trochę ciekawych treści na temat związku wysokości uprawy z efektem końcowym.

Ponownie poruszamy kwestię filozofii zero waste. Było już o akcji Z Własnym Kubkiem, a tym razem świetny artykuł na Sprudge’u o tym w jaki sposób Twoja (jeśliś zarówno goścć, jak i właściciel) kawiarnia może w znacznym stopniu przyczynić się do redukcji bezsensownego gromadzenia odpadów. Must read!

Na koniec… No nie można o tym nie wspomnieć! Paweł Świderski, znany doskonale wszystkim smutny barista coffeedeskowej kawiarni w Kołobrzegu, finalista Mistrzostw Polski Brewers, znany kolejowy podróżnik oraz nie mniej znany wielbiciel napojów wyskokowych wydał album muzyczny! EPka Pawła, zatytułowana Prościej, od pięciu dni podbija internet. Sprawdź to!

Do zobaczenia za tydzień, jeśli tylko niespieszne, kołyszące, intymne dźwięki Pawła nie wprowadzą Was w sen zimowy.

Żartuję Paweł. Jest super!