Kompost jest wspaniałym, odżywczym pokarmem dla roślin! Składa się z resztek jedzenia, takiego jak niejadalne kawałki roślin (ogryzki, natki, skórki), a skrzynkę z nim znajdziecie w niemal każdym ogrodzie. Poza tym, coraz popularniejsze staje się produkowanie kompostu w warunkach domowych. No i świetnie! W końcu zielenina mieszkająca na parapetach też zasługuje na swoją porcję witamin.

I gdzie w tym rola Coffeedesk? Ano w tym, że do takiego kompostu można wrzucać fusy kawy i wyparzone już liście herbaty. Nie jesteśmy specami od ogrodnictwa, tylko od kawy, więc wiemy, że fusy zawierają przydatne pierwiastki (m.in. azot), które usprawniają proces rozkładu kompostu i dostarczają roślinom to, co lubią najbardziej. Za to teina zawarta w herbacie, wpływa doskonale na pogłębienie zielonego koloru łodyg i liści, oraz na ich kondycję.

Skoro masz pod dostatkiem dobrego nawozu dla swojego ogródka, może warto spróbować założyć swój własny kompost? Nieważne, czy składa się z jednej czy stu roślin!

Sprawa jest ogólnie prosta, wystarczy wysypać zawartość zaparzacza do śmieci – ale co jeśli pijemy herbatę w torebkach? Można przecinać i wysypywać zawartość, choć to dodatkowa robota. Na szczęście często nie trzeba tego robić, bo wiele torebek można wrzucać na kompost w całości! Z drugiej strony, plastik i inne sztuczne twory mogłyby zapaskudzić kompost, więc jeśli już kompostujesz, lub chcesz zacząć, to przyda Ci się nasz herbaciany kompost-guide po dostępnych w naszej ofercie herbatach!

Higher Living

Higher Living, herbata

Torebka jest zrobiona z niebielonego papieru, nie zawiera zszywki ani kleju, a sznureczek to organiczna bawełna – można wrzucać na kompost. Jedyna część, co do której nie ma pewności, to papierowy tag. Tusz mógłby zaszkodzić kompostowi, jednak ostatecznie to nadal biodegrdowalny papier, tak samo jak saszetka i opakowanie, więc jeśli chodzi o nas, to wrzucamy również tag. Ach, i chwała Higher Living za to, że są w 100% wolni od plastiku, a ich papier posiada certyfikat FSC*!

*FSC – Forest Stewardship Council, czyli certyfikat dający pewność, że papier (drewno) pochodzi ze źródła dbającego o ekologię i/lub został przetworzony w odpowiedzialny sposób.

Teministeriet Supertea

Supertea, herbata, Teministeriet

Kolekcja Supertea to organiczne herbaty, inspirowane wiekowymi, tradycyjnymi mieszankami z dalekiego wschodu. Ich torebki wykonane są z… banana! A konkretnie z liści bananowca, zamienionych w pulpę, a następnie w papier. Bawełniany sznurek nie jest przyklejony, tylko przywiązany do torebki, więc całość bezpiecznie można wrzucić do kompostu. Jeśli chodzi o tag, saszetkę i opakowanie, to sytuacja jak u poprzednika.

Paper & Tea

Paper & Tea, herbata

Chyba nikogo nie zdziwi, że te piękne opakowania są również idealne na kompost! Torebka i sznurek są zrobione z bawełny. Tag, saszetka i pudełko to papier, który warto rozdrobnić przed wrzuceniem do kompostu. Zresztą, polecamy to zrobić z każdym z papierowych opakowań.

Cosy Tea

cosy tea, herbata

Torebka jest wykonana z niebielonego papieru, do zszycia nie użyto metalowych zszywek ani kleju, a tag to cieniutki kawałek papieru, co oznacza, że można ją kompostować. Saszetka i paczka to również papier, jednak zawierają niewielkie ilości kleju, dlatego ich nie powinno się wyrzucać na kompost!

Teapigs

teapigs, herbata

Te herbaty są wyjątkowo ekologiczne! Może się tak nie wydawać, ale calutka paczka jest kompostowalna. Piramidki to przetworzona skrobia kukurydziana, a sznurek i tag są z papieru. Opakowanie to karton, oczywiście z certyfikatem FSC. A co z folią w środku? Otóż jest to Natureflex (celofan), przeźroczysty zamiennik plastiku zrobiony z celulozy. A na dodatek, użyty przez Teapigs tusz jest zrobiony z warzyw. W skrócie: całość na kompost!

Sir William’s

Sir William's, herbata

Materiał, z którego wykonane są torebki tej herbaty, to fizelina, ale taka bez kleju. Powinna się rozłożyć w kompoście – razem ze sznureczkiem. Reszta (tag, saszetka, opakowanie) jest zrobiona ze śliskiego papieru z błyszczącymi elementami, dlatego te części lepiej wyrzucić do kosza.

Vintage Teas

Vintage Teas, herbata

Vintage Teas, herbata

Tutaj mamy dwa przypadki. Jeśli chodzi o torebki, to są wykonane z miąższu celulozowego, miazgi drzewna i włókien roślinnych. Super na kompost! Jednak tylko w przypadku torebek w przeźroczystym opakowaniu. Te w saszetkach są termozgrzewalne i można je wrzucić na kompost tylko jeśli odetniemy górną część. Cała reszta niestety nie nadaje się na kompost przez obecność sztucznych tworzyw.

Trzymamy kciuki za Twój domowy/ogrodowy kompost i pamiętaj, że kawa i herbata mogą najpierw zadowolić Ciebie, a później Twoje roślinki – a one później znów Ciebie. To zwycięska sytuacja!