Idee Zero Waste stają się coraz bardziej znane, w dużej mierze za sprawą internetu. Część z Was na pewno słyszała o akcji #zwłasnymkubkiem, a dla tych, którzy nie wiedzą, szybka informacja – mowa o chodzeniu na kawę właśnie z własnym kubkiem.

zero waste

Po co to wszystko?

Na świecie rocznie zużywa się miliardy jednorazowych kubków, z czego jedynie ich niewielka część ulega recyklingowi. Wszystko za sprawą warstwy polietynelu, czyli tworzywa szcztucznego, dzięki któremu jednorazowe kubki stają się szczelne i nie przemakają. Jednak właśnie przez tę warstwę, kubki te, błędnie uważane za papierowe, stają się wykluczone z możliwości recyklingu. Co gorsza, do ich produkcji nie mogą zostać użyte surowce wtórne, ponieważ niewielki element kartonu ma zawsze kontakt z gorącym napojem, przez co ewentualne szkodliwe substancje mogłyby przedostać się do kawy lub herbaty. Tym samym – produkcja nowych, jednorazowych kubków wymaga wycinania blisko 20 milionów drzew rocznie.

zero waste

Ogromny problem z jednorazowymi kubkami ma Wielka Brytania – każdego roku zużywają ich około 2,5 milarda sztuk. Aby zmniejszyć ich ilość rozpatrywany był pomysł wniesienia opłaty w wysokości 25 pensów za kubek. Nie został on jednak zrealizowany. Z pomocą przychodzi możliwość kupowania gorącego napoju we własnym kubku wielorazowego użytku. Dla niektórych kawiarni nalewanie kawy do kubka klienta może być kontrowersyjne ze względu na obawę przed problemami prawnymi, jednak, gdy  pojemnik nie będzie mieć kontaktu ze sprzętem kuchennym, nie łamie się przepisów BHP. Wtedy na przeszkodzie stać mogą jedynie wewnętrzne zasady firmy.

zero waste

Aby uniknąć nieprzyjemności z tym związanych warto wybierać kawiarnie wspierające akcję #zwłasnymkubkiem, do których należy Coffeedesk, gdzie dodatkowo istnieje możliwość zaopatrzenia się w swój własny kubek!

Na sam koniec chcielibyśmy serdecznie zaprosić do obserowania naszych stron na FB oraz IG.

kubek

Wszystkie kubki znajdziesz na CoffeeDesku! KeepCupy, Contigo, Klean Kanteen, Uchi Mug, Mighty Mug oraz Wilfę.