Historia jak z Hollywood – w roli głównej: bohater, który wiedzie szczęśliwe i beztroskie życie, dopóki groźny wypadek i zagrożenie życia nie zmuszą go do gruntownych refleksji na temat świata. Kiedy w 2006 roku Bryan Pape leżał na śniegu ze złamaną kością udową i świadomością, że wewnętrzne obrażenia mogą doprowadzić do śmierci w ciągu 10 minut, dwie myśli kołatały mu w głowie: “powinienem wziąć ślub z moją dziewczyną” i “ jeśli teraz umrę, co po mnie zostanie?”. Dziś, Bryan i Rebecca są małżeństwem, a firma, którą stworzył w 2010 roku, przekazała od początku istnienia $3.14M i ponad 16 tysięcy produktów na rzecz 95 organizacji non-profit w 26 krajach.
Biznes ręka w rękę z filantropią
Wielu ludzi poświęca swoje życie rozwijaniu biznesu i walce o sukces, by na starość oddać się filantropii i dzięki zgromadzonemu bogactwu angażować się w inicjatywy dobroczynne. Ale co jeśli nie będzie nam dane dotrwać do tego momentu? Nadrzędnym celem działalności MiiR miało być połączenie biznesu i dobroczynności. Luką na rynku, którą dostrzegł Bryan, był brak wygodnych, estetycznych i wielorazowych butelek na wodę – alternatyw dla plastikowych opakowań masowo kupowanych w marketach. Wkrótce potem, pierwsze butelki z logo MiiR ujrzały światło dzienne.
Z tego miejsca, wsparcie osób bez dostępu do czystej wody wydawało się naturalną drogą działalności filantropijnej dla firmy. Po kilku miesiącach przygotowań, w 2011 roku, Bryan pojechał do Liberii, gdzie poznał członków lokalnej społeczności i z ich pomocą wspólnie zorganizowali budowę studni w wiosce, w której dzieci nigdy wcześniej nie miały dostępu do czystej wody. Tym samym pierwszy projekt pomocowy MiiR’a wokół dostępu do wody stał się rzeczywistością. Od tej pory, firma pomogła już ponad 90 organizacjom non-profit i działa w 3 głównych kategoriach: “zrównoważone systemy żywnościowe i rolnictwo”, “uprawa i inkubacja kawy”, “ochrona lądów i wód”.
Zobowiązania dla planety
MiiR działa dwutorowo: z jednej strony przekazując część zysków w formie grantów dla potrzebujących, z drugiej zaś kładąc ogromny nacisk na dobro planety w produkcji i dystrybucji. Firma zobowiązuje się do: mierzenia i redukcji emisji CO2, by osiągnąć “Net Zero” do 2030 roku (z pomocą 3-stopniowego procesu Climate Neutral); minimalizowania wpływu materiałów, produkcji i dystrybucji na środowisko i wydłużania żywotności, użyteczności i cyrkularności swoich produktów.
Jak wygląda to w praktyce? MiiR opracował 4 zasady Designed for Sustainability Standard:
- Trwałość, czyli projektowanie w taki sposób, by produkty odpowiadały na wyzwania codziennego życia i służyły przez długi czas;
- Wymienialność, czyli elementy zamienne, które przedłużają czas korzystania z produktów;
- Możliwość recyklingu, czyli wybór takich materiałów, które da się przetworzyć;
- Cyrkularność – błędnie nadrukowane, uszkodzone lub zużyte produkty mogą być wykorzystane jako surowiec w alternatywnej produkcji.
Wszystkie opakowania produkowane są z materiałów z certyfikatem FSC, a wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne elementy wykonane są w 90% z tektury z recyklingu. Poza działaniami ukierunkowanymi na redukcję emisji CO2 i zużycia energii z nieodnawialnych źródeł, każdy dostawca MiiR musi spełniać warunek “uczciwego zatrudnienia” (ang. fair labor – przyp. aut.) dowiedzionego przez zgodność z Business Social Compliance Initiative (BSCI) i potwierdzonego przez coroczny, zewnętrzny audyt.
Zaczęło się od butelki
Wszystko zaczęło się od butelki na wodę – a dziś w portfolio marki jest 20 produktów w różnych rozmiarach i pojemnościach.
Butelki
Kultowym produktem MiiR są modele Narrow Mouth i Wide Mouth – butelki z charakterystycznym, wygodnym uchwytem na korku. Wykonane są z medycznej stali nierdzewnej, która nie absorbuje smaków i nie nadaje metalicznego posmaku. Korki z zabezpieczeniem Perfect Seal™ w pełni zapobiegają przeciekaniu. Niektóre modele posiadają podwójne ścianki w technologii Termo 3D™, dzięki czemu utrzymują temperaturę zimnych napojów przez 24 godziny i ciepłych napojów przez 12 godzin.
Kubki
MiiR Camp Cup to idealny kubek na wypady plenerowe – pod namiot, na camping, na spacer. Ma wygodny uchwyt i pokrywkę, która zapobiega rozlewaniu i szybkiemu stygnięciu napojów. Model Tumbler świetnie sprawdzi się na spacerze, w samochodzie lub na kawę “na wynos” z kawiarni.
Kawowe akcesoria
Dla żądnych przygód kawoszy, MiiR zaprojektował Pourigami – driper, który składa się z 3 płaskich elementów dających się łatwo rozłożyć. Pozwala to zaoszczędzić miejsce w bagażu i cieszyć się ulubioną kawą wszędzie na świecie. Pourigami jest kompatybilne z filtrami Hario w rozmiarze 02. W ofercie MiiR skierowanej do miłośników kawy jest również pojemnik próżniowy, który pozwala przechowywać ziarna w sposób zapobiegający ulatnianiu się cennych aromatów.
Zobacz wszystkie produkty MiiR tutaj!
Realna pomoc – Give Code
Jeśli firma przekazuje część przychodów ze sprzedaży na konkretne cele dobroczynne, to każdy zakupiony produkt wspiera konkretną inicjatywę pomocową – to truizm, ale rzadko kiedy możemy na własne oczy zobaczyć, że nasz wybór zakupowy ma znaczenie. Tymczasem na spodzie każdego produktu MiiR znajdziemy Give Code – kod łączący produkt, który trzymamy w dłoniach, z konkretną inicjatywą pomocową. Wystarczy zarejestrować swój kod na tej stronie, i… tak dzieje się pomaganie.
Personalizacja
Dzięki nadrukom i grawerom, produkty MiiR można personalizować i ozdabiać – dzięki czemu są świetnym materiałem na prezenty dla pracowników lub firmowy merchanding. Dla większych zamówień, personalizacja produktów jest możliwa w Coffeedesk – odwiedź branded.coffeedesk.pl po więcej informacji.