Co wiesz o rooibosie? Choć w ofercie większości kawiarni widnieje on tuż obok herbat czarnych i zielonych, tak naprawdę napar ten powstaje z zupełnie innej rośliny – czerwonokrzewu afrykańskiego. Sceptyków, którzy uważają go za mało odkrywczą (ale przynajmniej) bezkofeinową alternatywę do kawy i herbaty ostrzegam – rooibos to oprócz korzyści zdrowotnych zupełnie nowe doznania smakowe!

Rooibos to nie herbata…

Zacznijmy jednak od początku. Czym jest rooibos? Nazywanie go herbatą jest wygodnym, ale nieco mylącym skrótem myślowym – otrzymuje się go nie z liści camelia sinensis, a krzewu Asphalatus linearis rosnącego na terenie Afryki Południowej. Proces obróbki w obu przypadkach jest natomiast bardzo podobny – liście po zebraniu przechodzą proces utleniania, który nadaje im charakterystyczny aromat i kolor. Nieco rzadszy, ale również spotykany jest tzw. zielony rooibos, który nie został poddany oksydacji (możecie spotkać się też z terminem „niefermentowany”), zachowując dzięki temu świeże, delikatnie trawiaste aromaty.

johan&nystrom, herbata, rooibos

Wśród oferty Johan&Nyström znajdziecie m.in. rooibos z nutami granatu i rokitnika

Aspekt zdrowotny

Na pewno wiecie już, że picie rooibosa ma korzystny wpływ na nasze zdrowie – warto jednak powiedzieć nieco więcej na temat jego zalet, bo jest ich rzeczywiście sporo. Praktycznie wszystkie sprowadzają się do obecności antyoksydantów w naparze – przede wszystkim aspalatyny i kwercetyny.

Badania nad rooibosem są nadal we wczesnych fazach, ale dotychczasowe odkrycia sugerują, że ma on działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i przeciwwirusowe; jeden z artykułów z 2005 roku wspomina nawet o zatrzymaniu wzrostu guzów u myszy, dzięki zastosowaniu skoncentrowanych dawek rooibosa! To nie koniec –  spożywanie czerwonokrzewu afrykańskiego w fermentowanej (utlenionej) formie poprawia profil lipidowy i pomaga zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, co dla naszego układu krwionośnego jest jak całodniowy pobyt w rooibosowym SPA.

Jeśli powieka Wam nie drga na wieść o antyoksydantach to mam lepszą wiadomość – rooibos jest naturalnie pozbawiony kofeiny, dzięki czemu możecie spokojnie traktować go jako alternatywę dla herbaty i kawy.

Hario, herbata, rooibos, olive wood

Do przygotowania rooibos możecie wykorzystać elegancki zaparzacz Hario Olive Wood

Doznania sensoryczne

Zdrowie zdrowiem, ale kubki smakowe też musimy szanować. Na szczęście rooibos oferuje bogactwo doznań sensorycznych – niedowiarkom przypominam, że ten niepozorny napar zasłużył na własne koło aromatów, podobnie jak kawa, wino czy herbata! Co więcej, nie zawiera wielu tanin, więc ci wrażliwsi na cierpkość mogą odetchnąć z ulgą.

Na szczęście rooibos oferuje bogactwo doznań sensorycznych – niedowiarkom przypominam, że ten niepozorny napar zasłużył na własne koło aromatów, podobnie jak kawa, wino czy herbata!

Czego zatem możemy się spodziewać? Dla czerwonej, czyli tej najpopularniejszej odmiany charakterystyczne są nuty miodu, karmelu, drewna i pikantnych przypraw. Koniecznie zwróćcie uwagę na rooibosa z dodatkiem owoców, które w ciekawy sposób balansują jego naturalną słodycz delikatną kwasowością – cytrusy, maliny, żurawina i podobne sprawdzą się tutaj najlepiej. Jeśli natomiast szukacie czegoś rozgrzewającego, spróbujcie naparu z liści naturalnie aromatyzowanych cynamonem i innymi korzennymi przyprawami.

Zaparzanie

Dzięki niskiej zawartości tanin, o której wspomniałam wcześniej, parzenie rooibosa jest łatwe i przyjemne – nie musicie martwić się o przeparzenie liści, a bursztynowy kolor naparu będzie cieszyć oko, jeśli użyjecie szklanego zaparzacza. Polecam zacząć od 5g rooibosa/200g wody i modyfikować te proporcje wedle własnych preferencji -odkrywanie nowych smaków to w końcu najlepsza zabawa!

herbata, rooibos, zaparzacz

Zaparzanie rooibos to czysta przyjemność i prosta sprawa!

 

Źródła:

Canda, B. D., Oguntibeju, O. O., & Marnewick, J. L. (2014). Effects of consumption of rooibos (Aspalathus linearis) and a rooibos-derived commercial supplement on hepatic tissue injury by tert-butyl hydroperoxide in Wistar rats. Oxidative medicine and cellular longevity2014, 716832. doi:10.1155/2014/716832

Marnewick J, Joubert E, Joseph S, Swanevelder S, Swart P, Gelderblom W. Inhibition of tumour promotion in mouse skin by extracts of rooibos (Aspalathus linearis) and honeybush (Cyclopia intermedia), unique South African herbal teas. Cancer Letters. 2005;224(2):193–202.