Wszyscy chcemy dobrej kawy. A dobra kawa, to świeża kawa! Za to największym wrogiem kawowej świeżości jest jak na ironię tlen.

Pozostawione na dłuższy czas wypalone ziarna (nawet w opakowaniu) zaczynają się starzeć, czyli tracić najdelikatniejsze aromaty i swoją smakowitość. Kiedy tlen wchodzi w kontakt z lotnymi związkami organicznymi stają się one niestabilne, co powoduje utratę aromatu. Tlen wpływa również na lipidy w kawie – przyczynia się do powstawania niezbyt pożądanych, zjełczałych nut. Jak wiadomo, kawy zwietrzałej, pozbawionej aromatów czy niesmacznej pić nie chce nikt.

Pojemnik próżniowy Fellow Atmos

Jednym z najlepszych sposobów na dłuższe utrzymanie świeżości kawy jest trzymanie jej w próżni. Ale jak to zrobić? Tutaj z pomocą przychodzi nam jedna z ulubionych firm baristów: Fellow i ich całkiem nowy produkt: Atmos Fellow Vacuum Canister.

fellow atmos, pojemnik próżniowy

Jest to próżniowy pojemnik, który stoi na straży świeżości kawy. Czym różni się od innych próżniowych pojemników? Nie ma zewnętrznej pompy, bo cały sekret tkwi w wieczku. Usuwanie powietrza z pojemnika jest dzięki temu niezwykle proste – wystarczy zamknąć wieczko i kilkanaście razy przekręcić w obie strony (aż mały przycisk u góry wieczka zostanie „wciągnięty” do środka, a naszym oczom ukaże się zielony obwód). Trwa to dosłownie kilkanaście sekund. „Odblokowanie” pokrywy jest równie proste – odbywa się przez naciśnięcie dużego przycisku, który zwalnia ciśnienie. Bułka z masłem.

fellow atmos, pojemnik próżniowy

fellow atmos, pojemnik próżniowy

Test smaku

No, dobrze – budowa, budową, działanie, działaniem – ale jaka jest różnica w smaku? Postanowiłam to sprawdzić próbując codziennie trzech różnie przechowywanych kaw. Zrobiłam zapas owocowych ziaren z Kolumbii i przez ponad tydzień jedną kawę trzymałam w Fellow Atmos, jedną w oryginalnym opakowaniu (torebce kawowej z zaworem i zamknięciem strunowym), a jedną w dość szczelnie zamkniętym słoiku (dość szczelnie znaczy, że zamkniętym przeze mnie z całej siły – obiektywna szczelność jest tu trudna do oceny). Do drugiego dostępnego pojemnika Fellow po prostu wsypałam ziarna i schowałam na tydzień przed wszystkimi kawopijcami, by spróbować jej po ponad tygodniu.

Codziennie parzyłam po trzy kawy i porównywałam aromaty, smak, kwasowość i słodycz.

Pierwszego dnia różnice nie były zbyt wielkie, kawa ze słoika miała inny smak – była mniej słodka od pozostałych, a jej aromat był delikatniejszy. Trzeciego dnia kawa ze słoika była już tekturowa i niezbyt interesująca, natomiast dwie pozostałe wciąż były owocowe, o żywej kwasowości.

Czwartego dnia szala zaczęła się powoli przechylać w stronę Fellow Atmos. Jednak znaczące różnica odczuwalna przeze mnie, jak i przez znajomych zaczęła być odczuwalna po prawie tygodniu. Ta z paczki stała się bardziej płaska, nudna, straciła najmocniejsze aromaty. Otwarcie Fellow Atmos za każdym razem uderzało aromatem świeżych pomidorów, jabłek i wiśni. Więc jeśli wiesz, że nie wypijasz całej paczki przed upływem tygodnia, to Atmos może być naprawdę sensownym pomysłem. Bo wiadomo – im dłużej schodzi paczka, tym gorzej smakuje i mniej radośnie się ją pije. A przecież w piciu kawy zawsze chodzi o radość!fellow atmos, pojemnik próżniowy

Po ponad tygodniu otworzyłam drugi pojemnik (ten ukryty nawet przede mną) i porównałam kawy z pojemnika otwieranego codziennie, z paczki otwieranej codziennie i z pojemnika zamkniętego szczelnie przez tydzień. I wtedy okazało się, że już prawie zapomniałam jak ta kawa pachniała i smakowała pierwszego dnia! Te delikatniejsze kwiatowo – owocowe nuty w Fellow Atmos numer dwa wciąż były bardzo intensywne.

Do pojemników próżniowych byłam nastawiona dość sceptycznie, zawsze uważałam, że oryginalne opakowanie mi wystarczy, jednak teraz przekonałam się, że mogę trochę dłużej cieszyć się świeżością kawy i… spodobało mi się!

A jakie są inne plusy Fellow Atmos?

  • Kilka rozmiarów do wyboru. Można dobrać taki na idealną ilość kawy dla siebie. Jeśli pijesz dużo kawy, ziarna schodzą szybko – duży pojemnik  sprawdzi się świetnie. Jeśli pijesz jej mniej, paczka schodzi u Ciebie ponad dwa – trzy tygodnie – małe pojemniki będą jak znalazł.
  • Piękny design – jak większość produktów marki Fellow będzie się pięknie prezentował w domowym czy kawiarnianym kawowym kącie.
  • Solidne wykonanie, które z pewnością zniesie próbę czasu.
  • Można wybierać pomiędzy pojemnikami ze szkła i tworzywa.
  • Wbrew pozorom nie jest to pojemnik tylko na kawę. Można w nim przechowywać wszystkie łatwo utleniające się i mało odporne na warunki atmosferyczne produkty: ciastka, bakalie czy płatki.

fellow atmos, pojemnik próżniowy

fellow atmos, pojemnik próżniowy

Jakie są minusy?

  • Nie można w nim przechowywać mielonej kawy. Mogłoby to spowodować zniszczenie uszczelek, jak i zatkania małych otworów na dnie pokrywy.
  • Nie można go myć w zmywarce. Zważywszy na fakt, że nie trzeba go myć codziennie nie jest to aż tak uciążliwe.
  • Pojemnik myje się łatwo, ale z wieczkiem należy postępować ostrożnie. Nie można go myć pod bieżącą wodą i trzeba uważać, by woda w żaden sposób nie dostała się do próżniowej pompy. Pewnie nie jest to wada dla każdego, ale ja po prostu nie lubię nadmiernie uważać podczas mycia kawowych sprzętów.
  • Trzeba uważać, by nie przechowywać pojemnika do góry nogami, by małe cząsteczki nie dostały się do pompy, co może ograniczyć możliwość swobodnego podróżowania ze swoim egzemplarzem.

 

Czy warto? Myślę, że tak. Bo dłuższa radość z tych samych ulubionych ziaren jest nie do zastąpienia, prawda?