Akcesoria

Jaka jest najlepsza kawa ziarnista do ekspresu automatycznego? Ranking

Codziennie, w polskich biurach i domach, automatyczne ekspresy ciśnieniowe, nasi prywatni bariści, parzą nam niezliczone ilości kaw. W tym artykule omówiliśmy ogólne zasady parzenia różnych kaw w poszczególnych typach ekspresów do kawy. Dziś jednak skupimy się na cichych bohaterach, którzy sami dozują, ubijają, zaparzają i spieniają mleko bez naszego udziału – sprawdźmy, jaka dobra kawa ziarnista nada się do ekspresu automatycznego!

Tak różny od ekspresu kolbowego

Z pozoru do tak samo nazywających się i robiących to samo urządzeń powinno wsypywać się taką samą kawę, więc dlaczego po prostu nie sięgnąć po jakiekolwiek ziarno z napisem “Espresso Roast”? Powodów jest kilka! Pierwszy, o którym warto powiedzieć, jest profil palenia kawy. Ziarna z wielu palarni specialty mimo etykiety “espresso” mają dość jasny kolor. Sprawdza się to świetnie, kiedy używamy dedykowanych do espresso profesjonalnych młynków o dużej średnicy żaren.

W ekspresach automatycznych często niestety stosowane się kompromisy. Pierwszy z nich to właśnie żarna wbudowanych młynków. Część producentów, aby uniknąć rdzewienia stalowych żaren stosuje te wykonane z ceramiki, wpływa to na gorszą jakość przemiału, szczególnie tego najdrobniejszego. Należy też wspomnieć o tym, że wiele ekspresów automatycznych jest traktowanych jak woły robocze i po roku, dwóch i więcej użytkowania nie są serwisowane, co negatywnie wpływa na smak uzyskiwanej kawy.

To co w takim razie zrobić i jaką kawę do ekspresu automatycznego wybrać?

Jeżeli jesteście jeszcze przed zakupem swojego wymarzonego domowego baristy, to sprawdźcie jego parametry! Stalowe żarna, jasny interfejs, regulacja grubości mielenia i dużej ilości parametrów to te najważniejsze cechy dobrego kombajnu do parzenia kaw. Oczywistym wyborem zawsze będą ekspresy wiodących marek – Jura i Nivona. Dobre zaplecze serwisowe, dostępność części zamiennych i wysoka jakość wykonania zapewnią nam długie i bezproblemowe użytkowanie. Oprócz tego, należy dbać o swój sprzęt, troszczyć się o jego regularny serwis i czyścić najlepszymi środkami chemicznymi dedykowanymi do ekspresów.

Jeżeli wypełniliśmy powyższe punkty, to nie pozostaje nic innego, tylko wybrać idealną kawę ziarnistą! Do ekspresów automatycznych powinno wybrać się kawę wypalaną pod espresso. Jak powiedzieliśmy sobie na początku – nawet to może być czasem zbyt kwasowe, stąd dobrym wyborem na początek będą włoskie kawy rzemieślnicze z ewentualnym potencjałem na kawy jaśniejsze w ramach eksperymentu. Jeżeli zdecydujecie się na te bardziej wysublimowane, jednorodne kawy, to zwróćcie uwagę na ich obróbkę oraz kraj pochodzenia. Kawy z Ameryki Środkowej oraz Południowej będą miały niższy stopień kwasowości od tych z Afryki. Jeżeli chcecie uniknąć jej jeszcze bardziej – wybierajcie kawy obróbki typu natural lub pulped natural, jeżeli jest ona czymś pożądanym to szukajcie kaw obróbki na mokro.

Klasyka zawsze się obroni!

Jaka kawa ziarnista do ekspresu na początek? Dobra, włoska klasyka w rzemieślniczym wydaniu, czyli nasze ulubione Arcaffe. Wybierzcie na początek małe opakowania różnych kaw z tej palarni i wśród nich wyłońcie najsmaczniejszą. Na początku najlepiej zamówić kawy o różnym stosunku arabiki do robusty. Najbardziej “robuściana”, intensywna w smaku i z dużą ilością goryczy kawa to Arcaffe Margo – 50% arabiki i 50% robusty. Druga w kolejności kawa o największej zawartości robusty to Meloria, w której mamy 25% ziaren robusty. W filiżance przełoży się to na odrobinę wyższą kwasowość, która będzie jednak przytłumiona intensywną goryczką robusty.

Kolejna propozycja dobrej kawy ziarnistej do ekspresu, najmniej “hardkorowa” jeżeli chodzi o zatrzymanie pewnej ilości robusty, to Arcaffe Roma. Blend wielu arabik speciality oraz domieszka dobrej jakościowo robusty dają w smaku balans, lekką kwasowość, ale dzięki robuście nadal mamy sporo goryczy i piękną cremę. Dla fanów włoskiego espresso, które jednak jest w 100% arabiką pozostaje mój faworyt czyli Arcaffe Mokacrema – orzechy, czekolada i mnóstwo słodyczy, która kojarzy mi się z miodem spadziowym! 

A może skusisz się na trochę owoców?

Parząc kawę w ekspresie automatycznym nie jesteś skazany na klasyczne espresso bez owocowych nut. Najprostsza opcja na spróbowanie czegoś nowego? Espresso miesiąca! Po prostu wejdź na Coffeedesk, znajdź polecane przez nas ziarna i kup je w wyjątkowej cenie. Jeżeli szukasz szaleństwa i ogromnej ilości kwasowości, to daj szansę kawom z Kenii i Rwandy – odwdzięczą się one ogromem czerwonych owoców, soczystością malin i wiśni. Na próżno szukać tam jednak orzechów czy czekolady, które dla wielu osób są wyznacznikiem dobrego espresso.

A może coś o wysokiej słodyczy, która będzie szła w parze ze stosunkowo wysoką kwasowością? Spróbuj What The Funka od HAYB Speciality Coffee. Ten blend to 50% mytej Gwatemali Huehuetenango oraz 50% Etiopii Dimtu Tero obróbki naturalnej. Świetny balans między czekoladą, jagodami i truskawkami – spróbuj! Jeżeli te propozycje to będzie zbyt wiele, to śmiało sięgnij po kawę od mistrza świata w paleniu kawy – Rubensa Gardellego – Cignobianco to jego rzemieślnicze podejście do włoskiej kawy. Oprócz słodyczy czekolady i migdałów, znajdziecie tam śliwki i słodki karmel – mniam! 

Szukajcie a znajdziecie najlepszą kawę do ekspresu

Kawy opisane powyżej powinny być dobrym początkiem w poszukiwaniach “tej jedynej”, najlepszej kawy do ekspresu automatycznego. Ważne jest jednak zrozumienie, że “ta jedyna” potrafi zmieniać się wraz z naszymi upodobaniami, humorem i porą roku. Pamiętajcie więc, że kawa ma tysiące możliwych do wyczucia smaków i aromatów, i nie bójcie się szukać najlepszej dla Was kawy do ekspresu. 

Jeśli zastanawiasz się, jaka kawa będzie najlepsza do Twojego ekspresu, to nasz ranking kaw ziarnistych do ekspresu automatycznego jest właśnie dla Ciebie!

Najlepsza kawa do ekspresu ciśnieniowego. Nasz ranking

  1. HAYB – Brasil Espresso: Ta kawa pochodzi z Brazylii i jest produkowana przez palarnię HAYB. Jest to delikatna kawa o słodkim profilu smakowym, z nutami karmelu, orzechów i czekolady. Doskonale nadaje się do przygotowania espresso o łagodnym, zbalansowanym smaku.
  2. COFFEE PLANT – Sweet Smooth Espresso: To klasyczna kawa espresso pochodząca od palarni COFFEE PLANT. Charakteryzuje się słodkim i gładkim profilem smakowym, z delikatnymi nutami czekolady, karmelu i owoców. Jest to kawa o średnim ciele i niskiej kwasowości, idealna do przygotowania klasycznego espresso.
  3. Audun Coffee – Brazylia Fazenda Rainha Miaki Espresso: Ta kawa pochodzi z plantacji Fazenda Rainha Miaki w Brazylii i jest produkowana przez palarnię Audun Coffee. Jest to kawa o pełnym ciele i niskiej kwasowości, z nutami czekolady, karmelu i orzechów. Doskonale nadaje się do przygotowania espresso o bogatym i intensywnym smaku.
  4. Kofi Brand – Brazylia Guaxupe Espresso: To klasyczna brazylijska kawa espresso od palarni Kofi Brand. Charakteryzuje się delikatnym profilem smakowym, z nutami karmelu, czekolady i orzechów. Jest to kawa o średnim ciele i niskiej kwasowości, idealna do przygotowania espresso o łagodnym, słodkim smaku.
  5. Hard Beans – Gwatemala Mario Recinos Espresso: Ta kawa pochodzi z Gwatemali i jest produkowana przez palarnię Hard Beans. Charakteryzuje się pełnym ciałem, z nutami czekolady, karmelu i owoców. Jest to kawa o umiarkowanej kwasowości, idealna do przygotowania espresso o zrównoważonym smaku z lekką słodyczą.

 

 

Jakub Świątek

Kawa nakłania do rozmowy i tworzenia nowych rzeczy. To właśnie to nakłoniło mnie do oddania się jej na polu zawodowym - nigdy nie nudzi. Najważniejsze w pracy z nią są dla mnie metodyczne podejście z merytorycznymi argumentami. Podczas pracy jako barista lub trener zawsze staram się pokazać pełen obraz sytuacji oraz to, że kawa równocześnie jest tak samo subiektywna jak obiektywna.

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Jakub Świątek

Recent Posts

Malinowe tonic espresso!

W świecie kawy zaskoczenia czyhają na każdym kroku. Kilka lat temu takim zaskoczeniem było mieszanie…

3 dni ago

Blooming i obrotowe polewanie w ekspresie przelewowym – test Melitta Epour

Ekspres, który obserwuję od dłuższego czasu i na którego pojawienie się w Polsce czekałem, wreszcie…

4 dni ago

Clever – jak łatwo zaparzyć dobrą kawę?

A gdyby tak połączyć dripper z French pressem? Poznaj Clever Dripper — innowacyjne narzędzie do…

1 tydzień ago

Kawa mrożona z nutellą – słodki deser na ciepłe dni!

Zima ma swój urok, ale pewnie zdecydowana większość z nas cieszy się na powrót długich…

1 tydzień ago

Kawa po japońsku, czyli nowy zaparzacz Cerapotta

Trafił do mnie nowy gadżet prosto z Japonii – Cerapotta. Wyobraźcie sobie: żadnych papierowych filtrów,…

1 tydzień ago

Kawa z lemoniadą, czyli wariacja na temat lemon espresso!

Orzeźwiający łyk zimnej kawy w gorące, letnie dni - brzmi jak coś za czym tęsknicie?…

2 tygodnie ago

Ta strona używa cookies.

Więcej