Dzisiejszy dzień jest dłuższy od najkrótszego, grudniowego o ponad dwie i pół godziny. To ten czas w roku, gdy bariści parzą pierwsze szoty espresso już za jasnego, a świeże zbiory z Kenii wyruszają powoli drogą morską do Europy. Idzie lepsze, drodzy Państwo! Tymczasem…

1. Już w najbliższy piątek, w Rumii ruszają Mistrzostwa Polski Latte Art. Wesołe wiadomości z tym związane są następujące:

  • Coffeedesk jest sponsorem nagród: a kiedy tak się dzieje, to wiedz, że będzie tłusto!
  • wstęp na zawody jest wolny dla wszystkich chętnych: nic tylko zapakować rodzinkę i pyk nad morze, kibicować najlepszym malarzom w kraju
  • jeszcze w tym tygodniu poznamy pierwszego polskiego zawodnika, który będzie reprezentował kraj na corocznym World of Coffee: to zawsze prestiż i zaszczyt!

2. Będąc w temacie polskich reprezentantów nie sposób nie wspomnieć o nadchodzących wielkimi krokami zawodach Coffee Masters. To iście olimpijska, prestiżowa, interdyscyplinarna konkurencja rozgrywana od 2014 roku. Umiejętności sensoryczne, latte art, parzenie, tworzenie blendów, dopasowywanie smaku do kraju pochodzenia, autorski drink oraz symulacja pracy za barem w warunkach dużego ruchu – nic więc dziwnego, iż szanse na wygraną ma tylko barista kompletny. Do tegorocznej, londyńskiej edycji dostała się aż dwójka reprezentantów z Polski: Agnieszka Rojewska i Eliasz Minkiewicz. Zmierzą się z profesjonalistami z całego świata. Kciuki trzymane! Na stronie znajdziecie także sylwetki wszystkich zawodników!

3. Ciekawy artykuł z New York Times’a. Jak okazuje się w badaniu opublikowanym parę dni temu w Scientific Reports, kawowe plantacje stanowią idealne otoczenie dla życia wielu gatunków zwierząt. Prace badawcze prowadzono w Indiach, na plantacjach gdzie hodowane są zarówno arabika i robusta. Odkryto 204 gatunków samych ptaków, wśród których znalazły się te zagrożone wyginięciem. Zasiedlają sobie zacienione tereny wśród drzew i wisienek kawowca. Jeśli kolejny złośliwiec zapyta: „no i czym dla ciebie jest niby ten cały zrównoważony rozwój?” – zatkaj mu usta tym linkiem.

4. W tym tygodniu prasówka jest postępowa i cechuje się parytetem Bariści : Zwierzęta – 50% : 50%. W minioną sobotę był Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji Władzia przypomniała flagową historię o tym jak koty znalazły się na coffeedeskowych paczkach. Ja z kolei natknąłem się na ładnie współbrzmiący ze wspomnianym artykuł naukowy, który zadał pytanie: czy możliwość schowania się do pudełka może zmniejszać poziom stresu u kota? Odpowiedź brzmi: tak, może! Przypadek? Dziękujemy lekarzom weterynarii z Uniwersytetu w Utrechcie.