Ochrona środowiska to wyzwanie. Choć patrząc na miliony ton plastiku, którymi co roku karmimy morza i oceany łatwo można zwątpić w ten szczytny cel, obojętność wcale nie jest rozwiązaniem. Każdy mały krok w stronę ochrony środowiska przedłuża życie naszej planety. Jeśli więc jesteś kawoszem z eko zacięciem, albo czujesz, że najwyższy czas zmienić swoje przyzwyczajenia – przyjrzyj się naszym EKO akcesoriom, które przybliżą Cię do życia w stylu less waste!

SOL – słomki i ekologia

Popularność słomek wzrasta latem. Większość z nas nie wyobraża sobie popijania cold brew lub mrożonej herbaty bezpośrednio ze szklanki. Pierwszą większą próbę uświadomienia Polakom, że plastikowe słomki powodują duże spustoszenia wśród fauny i flory mórz i oceanów była akcja BEZ SŁOMKI, do której zaangażowano wiele gwiazd i celebrytów (m.in. Anję Rubik). Kampania rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku i miała na celu nakłonienie jak największej liczby lokali gastronomicznych do rezygnacji z podawania Gościom plastikowych słomek, przy okazji uświadamiając ten problem tysiącom z nas. 

Ekologiczną odpowiedzią na słomki plastikowe, są słomki biodegradowalne – z papieru, słomy, makaronu i innych łatwo rozkładających się materiałów. Coraz popularniejsze stają się także słomki wielorazowe – bambusowe, szklane i metalowe, które nadają się do mycia i ponownego wykorzystania. Te metalowe są bardzo trwałe, wygodne i dodatkowo fajnie wyglądają w każdego rodzaju napoju, bo najczęściej możemy znaleźć je w eleganckich odcieniach srebra, złota czy miedzi.

Wybór eko słomek to pierwszy prosty sposób, by choć trochę zmniejszyć produkcję plastiku na świecie. Podaż maleje wraz ze spadkiem popytu, więc cała nadzieja w naszych dobrych wyborach 🙂 

SOL, Asobu, Hario, cold brew, eko

Metalowe, eleganckie słomki posiada w swojej ofercie m.in. marka SOL

Wielorazowe kubki i butelki: SOL, EcoVessel, KeepCup

Wielorazowe kubki to świadomy wybór osób, które piją kawę i dbają o środowisko. Akcje “Z własnym kubkiem” (także w kawiarniach Coffeedesk!) są popularne już praktycznie w każdym mieście w Polsce. Za każdym razem, kiedy przynosimy swój kubek do kawiarni, biorącej udział w akcji, cieszy się nie tylko środowisko, ale i nasz portfel. Na kawę na wynos we własnym kubku dostajemy bowiem symboliczną zniżkę.

Wielu producentów, którym przyświeca misja ochrony środowiska decyduje się na produkcję kubków wielorazowych, dlatego możemy cieszyć się ogromnym wyborem i różnorodnością – kubki czy butelki przenośne znajdziemy praktycznie w każdym możliwym rozmiarze, kolorze czy wzorze.

Co więcej, część z dostępnych na rynku produktów jest również eko sama w sobie – są wyprodukowane z biodegradowalnych materiałów. Dobrym przykładem są butelki SOL wykonane z ręcznie dmuchanego szkła, bambusowej (!) zakrętki oraz silikonowej opaski wolnej od BPA.

SOL, butelka, eko,

Ekologiczne butelki SOL są dostępne w naszym sklepie w aż 7 pięknych kolorach

Co to jest BPA?

BPA czyli Bisfenol A to związek organiczny z grupy fenoli. Bardzo często stosowany jest przy produkcji artykułów z tworzyw sztucznych, głównie poliwęglanowych. Czego w takim razie unikać? Najwięcej bisfenolu jest w powłoce wewnętrznej metalowych puszek do przechowywania żywności oraz w plastikowych butelkach i pojemnikach.
Ważne fakty:
  • W Unii Europejskiej wprowadzono w 2011 r. zakaz stosowania BPA przy produkcji butelek dla niemowląt i dzieci.
  • W połowie stycznia 2018 r. ECHA zaktualizowała listę substancji mogących mieć poważny wpływ na zdrowie ludzkie lub/i środowisko o BPA, w oparciu o badania potwierdzające, że bisfenol nie tylko wywołuje zaburzenia układu rozrodczego, ale także wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszej gospodarki hormonalnej.
  • BPA z plastikowych opakowań może przeniknąć do żywności, szczególnie, jeśli jedzenie jest podgrzewane lub kwaśne.

Źródło: www.ekonsument.pl/a67103_bisfenol_a_wrog_ukryty_w_butelce.html

Kubki KeepCup są natomiast wykonywane ze szkła oraz wytrzymałego, nietoksycznego tworzywa sztucznego. Co ciekawe, aby stworzyć jednego plastikowego KeepCup’a potrzebna jest taka ilość materiału, jaka zostałaby zużyta na wyprodukowanie tylko 20 kubków jednorazowych. Na całym świecie każdej minuty na wysypisko trafia około miliona jednorazowych kubków. W przeciwieństwie do KeepCup, wiele z nich nie może być poddanych recyklingowi!

KeepCup, kubek, Hario, cold brew

Kubki KeepCup przyciągają swoją nieograniczoną paletą barw

EcoVessel tworzy metalowe kubki termiczne, które mają nakłonić nas do porzucenia jednorazowych opakowań. Świetnie sprawdzą się u osób prowadzących aktywny tryb życia, bo są wytrzymałe, utrzymują ciepłe temperatury nawet do 20 godzin i mają 100 lat gwarancji. Wszystkie produkty marki można poddawać recyklingowi i są wolne od szkodliwego BPA.

Teapigs – opakowania bez plastiku

Jeśli jesteście miłośnikami herbaty, Teapigs będzie bardzo słusznym eko wyborem. Praktycznie każdy element opakowań herbat Teapigs jest bowiem biodegradowalny i przyjazny środowisku. 

Źródło: www.teapigs.co.uk/articles/is-there-plastic-in-our-tea-and-packaging.htm

Jak to wygląda w szczegółach? Piramidki Teapigs to przetworzona skrobia kukurydziana, a sznurek i tag są zgrzane za pomocą ciepła (bez użycia kleju!). Sam tag wykonany jest z papieru, a tusz użyty do nadruków został wyprodukowany na bazie warzyw. Opakowanie to karton, oczywiście z certyfikatem FSC.

Certyfikat FSC

FSC czyli Forest Stewardship Council to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się certyfikowaniem drewna i papierów. Wyznacza ona standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Certyfikowane firmy wykorzystują wyłącznie surowce pochodzące z odpowiedzialnych źródeł, co pomaga podejmować etyczne i odpowiedzialne decyzje zarówno producentom, jak i konsumentom.

A co z folią w środku opakowania Teapigs? Otóż jest to Natureflex (celofan), czyli przeźroczysty zamiennik plastiku wykonany z biodegradowalnej celulozy. 

Sprawdźcie koniecznie nasz artykuł o kompostowalnych torebkach do herbaty! -> KLIK

Teapigs, herbata, eko opakowania

A co z kawą?

Nie zapomnij jednak o kawie! Dobre praktyki less waste związane z kawą to m.in. ponowne wykorzystywanie fusów (jako peeling lub nawóz do kwiatów). Co więcej, kupując kawę speciality masz pewność, że pochodzi ona ze sprawdzonego źródła, a wybór ten będzie dużo bardziej odpowiedzialny społecznie niż zakup kawy produkowanej komercyjnie w dużych zakładach przemysłowych. Często farmy, na których rosną kawowce, z których wypalane są kawy speciality, są dużo bardziej przyjazne środowisku i wyglądają jak dzikie lasy. Farmerzy zdają sobie sprawę, że to dzięki bioróżnorodności całego ekosystemu są w stanie wyhodować najlepszy możliwy owoc.