Kupiliśmy  naszą ulubioną kawę. W naparze orzechy, migdały i wiśnie w czekoladzie. Co zrobić, by kawa najdłużej zachowała świeżość i nie była narażona na utratę aromatu? Ziarna kawy na swojej drodze do filiżanki napotykają wielu wrogów: nadmiar powietrza, wilgoć, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, światło, obce zapachy. Na pytanie, jak przechowywać kawę krąży kilka mitów i plotek, które warto obalić.

Czy można przechowywać kawę w lodówce?

Któż z nas nie spotkał się z tym sposobem choć raz w życiu? Pamiętam, że w domu mojej babci kawa zawsze była w lodówce. Po otwarciu drzwi po całej kuchni unosił się aromat kawy. Właśnie – kawy, a nie ryby, rosołu czy kiełbasy krakowskiej. A czym smakowała sama kawa? Zależy od tego, co było akurat w lodówce – rybą, rosołem, kiełbasą krakowską…  Przecież każdy z nas doskonale wie, że najlepszym sposobem na pozbycie się mieszaniny zapachów z lodówki jest włożenie tam kawy, która te zapachy pochłania. Więc dlaczego przechowywanie kawy w lodówce miałoby pomóc zachować jej aromat? Jest to sprzeczność sama w sobie. Zamiast orzechów, migdałów i wiśni w czekoladzie pojawia się kiełbasa, ser pleśniowy i brokuły, a zdecydowanie nie o to nam chodziło.

espresso miesiąca kaffe

A jak przechowywać kawę w przypadku, gdy jest szczelnie zamknięta w pojemniku lub opakowaniu? W istocie, zapachy jej nie grożą, ale pojawia się równie ważny kłopot. Logicznie patrząc: czy w sklepach kawa przechowywana jest w chłodniach czy na półkach? Samo to daje do myślenia. Olejki aromatyczne zawarte w ziarnach są neutralizowane przez  działanie zbyt niskiej temperatury, a ponadto zmiana temperatury z bardzo niskiej na pokojową naraża ziarna na negatywne działanie wilgoci (skraplanie). W rezultacie neutralizujemy i obniżamy zawartość aromatów zawartych w naszej kawie.  Po zaparzeniu w najlepszym razie pojawią się orzechy i migdały, a bardziej subtelne nuty wiśni w czekoladzie pozostaną jedynie wspomnieniem.

Jak przechowywać kawę w szklanym lub metalowym pojemniku?

Skąd w ogóle wzięło się przekonanie, że kawę należy przesypać z opakowania do szklanego słoika? Mogę przypuszczać, że miało na to wpływ pojawienie się małych sklepików ze „świeżo paloną kawą”, w których ziarna były na półkach przechowywane w szklanych słoikach bądź metalowych puszkach. Im to nie szkodziło, bo i tak zwykle te kawy bywały sztucznie aromatyzowane. Ziarenka można wsypać do szklanego słoika w dwóch przypadkach: gdy ma służyć jako ozdoba naszej kuchni lub gdy szklany pojemnik i tak zostanie schowany do szafki. Promienie słoneczne negatywnie oddziałują na ziarna. Metalowe pojemniki natomiast psują smak kawy. Pozostaje jeszcze kwestia tego, że opakowania wielorazowe, jak słoik czy puszka chłoną zapachy wcześniejszych kaw.

przelew miesiąca listopad

Kawę najlepiej przechowywać w opakowaniu, w jakim została kupiona. Zwykle paczki zrobione są z trwałych materiałów, które nie przepuszczają powietrza (kawa nie wietrzeje) i wyposażone są w małe zawory (zapewnia możliwość odgazowania kawy). Po otwarciu paczki zwijamy górną krawędź i spinamy klipsem – wtedy można kawę włożyć do pojemnika lub do szafki. Warto tutaj też pamiętać, że kawę przechowujemy w temperaturze pokojowej, z dala od kuchenki, palnika i innych grzejników.

Tak, wiemy. Na mistrzostwach świata ziarna bywają mrożone lub podgrzewane, wsadzane pod ciśnieniem w azot i dzieją się z nimi różne cuda. Zostawmy jednak takie rozważania i testy przebiegające w ściśle ustalonych warunkach, dla naprawdę konkretnych efektów tym kawowym mózgom i pionierom. Zajmujemy się tu kwestiami kawy w domu!

Czy można mielić kawę na zapas?

Nigdy nie warto mielić kawy na zapas. Już w kilka minut po zmieleniu ulatnia się wiele cennych aromatów. Mielenie na zapas sprawia, że zamiast orzechów, migdałów i wiśni w czekoladzie pozostaje nam drewniano – tekturowe wspomnienie o orzechach. Zatem młynek w dłoń lub do prądu i przed każdym parzeniem mielicie odpowiednią ilość.
handground mielenie drip chemex aeropress

Zatem, jak przechowywać kawę w domu?

1. Kawę przechowujemy w opakowaniu, w którym została kupiona – jest zrobione z odpowiedniego materiału i wyposażone w mały zaworek.
2. Otwarte opakowanie spinamy klipsem i wówczas możemy włożyć opakowanie do innego pojemnika.
3. Unikamy drastycznych zmian temperatury – nie trzymamy kawy w lodówce, zamrażarce ani w pobliżu kuchenki, unikamy też  światła słonecznego – nie przesypujemy kawy do szklanego słoika, trzymamy ją w opakowaniu w szafce, w suchym i chłodnym miejscu.
4. Kawę mielimy bezpośrednio przed parzeniem – inaczej nic nie zostanie z cennych aromatów.
5. Kupujemy jak najmniejsze opakowania, np. 250g, by kawę zużyć w ciągu maksymalnie 2 – 3 tygodni.
Stosowanie tych kilku zasad pozwoli nam dłużej cieszyć się aromatem kawy i nie pozwoli na jej zetknięcie się z jej największymi wrogami: powietrzem, wilgocią, drastycznymi temperaturami, światłem i obcymi zapachami.