Pro-Infuzja to pierwsze i legendarne, polskie zawody dla baristów. Nie są to jednorazowe zmagania, a cała liga, co stawia duże wymagania, zarówno przed zawodnikami, jak i organizatorami. Szczęście jednak dopisuje i Pro-Infuzja ma się bardzo dobrze i historia zawodów może tylko dobrze wróżyć na przyszłość!

Początki, czyli Filtry z Latte Artami

Pierwsze oficjalne spotkanie Ligi Baristów odbyło się w przeddzień otwarcia kawiarni Relaks w Warszawie, w marcu 2010 roku. Twórcą Pro-Infuzji jest Paweł Siemaszko, który w owych czasach był baristą i kierownikiem warszawskich Filtrów.
Na pierwsze oficjalne zawody zgłosiło się 13 uczestników. Na początek Latte Arty. Zasady były proste: macchiato, cappuccino, latte, do tego jeden dzbanek mleka i trzy shoty espresso.

pro-infuzja

Pierwsza Pro-Infuzja

Oczywiście zwyciężyli organizatorzy, ale ponieważ wszyscy oceniali się nawzajem ocena była dość sprawiedliwa.

Zanim Pro-Infuzja przeniosła się na południe Polski, w stolicy odbyło się jeszcze jedno spotkanie ligi – w kawiarni Francuska 30.

proi-infuzja

Silesian Chapter

Reaktywacja idei Pro-Infuzji odbyła się pod koniec 2011 roku. Paweł, wspólnie z Błażejem Walczykiewiczem zdecydowali, aby kolejne edycje odbyły się na Śląsku. Oboje mieli nadzieję, że formuła również tutaj się sprawdzi i uda im się zgromadzić pokaźne grono baristów oraz widownię. Śląsk to w końcu miejsce, gdzie kawowo także sporo się dzieje!

pro-infuzja

Tak się działo na Śląsku!

Pierwsze spotkanie odbyło się na początku listopada w świeżo otwartej Kafo Kawiarni w Gliwicach.

Pro-Infuzja Black & White

Po kilku spotkaniach na Śląsku, już w szerszym gronie organizatorów, wspólnie z Filipem Bartelakiem, Arturem Poradą i mną, Krzysztofem Baraboszem, w listopadzie 2012 roku Pro-Infuzja pojawiła się na Targach HoReCa w Krakowie.

pro-infuzja

Tu też wystartowały po raz pierwszy zawody w parzeniu kaw czarnych, metodami alternatywnymi. W sumie zmierzyło się 27 zawodników w dwóch konkurencjach: Black – alternatywy; White – Latte Art. Zawodnicy oceniani byli przez czwórkę sędziów wizualnych i sensorycznych, ponadto zawody poszerzone zostały o część warsztatową, gdzie między innymi Leszek Jędrasik pokazywał skomplikowane wzory latte art.

Magic Box

W sierpniu 2013 roku, podczas Festiwalu Kawy w Kamyku pod Częstochową, we współpracy z Bartłomiejem Kołodziejem i Rafałem Adamkiem, pojawiła się innowacyjna konkurencja Magic Box. Każdy zawodnik miał za zadanie wymyślić i przygotować w ciągu 10 minut drink na bazie espresso w kieliszku cocktailowym. Wszystkie składniki do drinka były ukryte w magicznych skrzyniach, po jednej dla zawodnika. Ze skrzynki, zawodnicy indywidualnie wybierali ich zdaniem najlepsze składniki, by stworzyć bezalkoholowy drink kawowy.

pro-infuzja

Konkurencja Magic Box ponownie pojawiła się podczas krakowskich Targów HoReCa pod koniec listopada 2013 roku, oczywiście wspólnie z konkurencją Latte Art.

Liga Baristów

Ponownie udało się zebrać ekipę do organizowania kolejnych odsłon Ligi Baristów na początku 2014 roku. Tym razem w dwóch konkurencjach: Latte Art i Cup Tasting, ale w nieco odświeżonej formie.

Organizatorzy – Paweł, Błażej, Krzysztof, Artur i Aleksander Masny – postanowili stworzyć Ligę, podczas której zawodnicy zbierać będą punkty, by móc ostatecznie wystartować w Wielkim Finale. Tym razem po raz pierwszy pojawiły się regulaminy, które dokładnie określały zasady funkcjonowania obu konkurencji.

pro-infuzja

Wszystko po to, by Pro-Infuzja była nie tylko spotkaniem dla garstki znajomych, ale zawodami, które faktycznie będą w stanie zweryfikować umiejętności baristów.

Pierwszy Wielki Finał!

W sierpniu 2014 roku w krakowskiej Wesoła Cafe odbył się pierwszy Wielki Finał Pro-Infuzji Ligi Baristów. Wydarzenie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno pośród baristów jak i fanów dobrej kawy. Początkujący wtedy barista-vloger, niejaki Maciej Duszak nagrał jeden ze swoich pierwszych odcinków właśnie podczas finału:

 

 

Warto zaznaczyć, że Maciej wygrał wówczas finał konkurencji Cup Tasting, a następnie dołączył do grona organizatorów.

pro-infuzja

Maciej Duszak! 😀

2014 – 2016

Pro-Infuzja to ogólnopolska liga dla baristów, dla chcących nabrać doświadczenie przed startami w zawodach rangi Mistrzostw Polski. Podczas każdej edycji odbywają się warsztaty, cuppingi, prelekcje uznanych trenerów, roasterów, Mistrzów Baristów.

Coraz częściej finaliści Pro-Infuzji są finalistami Mistrzostw Polski, a same zawody są rozpoznawalne międzynarodowo i odbywają się pod patronatem SCA Poland.
Pro-Infuzja to świetna zabawa i budowanie rynku kaw speciality poprzez rywalizację.

PRO-INFUZJA LIGA BARISTÓW 2017…

W tym roku w planach jest pięć edycji lokalnych oraz jeden Wielki Finał. Pierwsza edycja już za nami, odbyła się ona pod koniec maja w kawiarni Owoce i Warzywa w Łodzi. Warto zaznaczyć, że w obu konkurencjach wystartowało aż po 24 zawodników (!).

pro-infuzja 2017

Druga edycja już za niecały miesiąc. Odbędzie się ona 24 czerwca, w Kamyku pod Częstochową podczas Jubileuszu 10-lecia palarni kawy w Consonni. Kolejne edycje planowane są w:
Wrocławiu,
Warszawie,
Katowicach.
Wielki Finał odbędzie się pod koniec listopada w Opolu.

Pro-Infuzja Liga Baristów w liczbach:

  • 19 edycji w 17 kawiarniach,
  • Ponad 120 uczestników,
  • Ponad 1000 widzów,
  • 17 warsztatów,
  • 8 polskich palarni speciality,
  • 19 sponsorów,
  • Blisko 1000 fanów na Facebooku,
  • Kilkaset obserwujących na Instagramie

Jednym ze Złotych Sponsorów Pro-Infuzji Barista Challenge jest oczywiście CoffeeDesk! (przyp. red.)