Słońce, miejski gwar i… filiżanka czarnej, gęstej, esencjonalnej kawy. Nawet najbardziej zagorzałym zwolennikom alternatyw zmiękną serca, kiedy wywodzące się z Włoch espresso serwowane jest w tych naturalnych okolicznościach. Dziś odkryjemy przed Wami nowy zakamarek włoskiej, kawowej tradycji: ristretto. Czym jest ristretto, czym różni się od espresso i jak je przygotować?
Co to jest ristretto? Jaka to kawa?
Ristretto nazywane jest małą wielką kawą, co świetnie odzwierciedla jej charakter. W rzeczywistości jest to “skrócone espresso”, czyli esencjonalny, gęsty napar, którego objętość jest mniejsza niż espresso. Do jego przygotowania wykorzystuje się tyle samo kawy, ale krótszy jest czas parzenia (15-17 s) oraz wykorzystuje się mniej wody (15-20 ml). Jeśli o espresso myśleliście, że wszystko co dobre szybko się kończy – poczekajcie, aż spróbujecie kawy ristretto.
Objętość caffe ristretto pozwala na wzięcie jednego, niezbyt dużego łyka. W zamian za to, w filiżance otrzymujemy mało goryczkowaty, intensywny napar z wyczuwalną słodyczą. Ta kawa ma również stosunkowo małą zawartość kofeiny. Dzieje się tak dlatego, że zarówno kofeina, jak i inne związki, które odpowiadają za gorycz kawy są silnie ekstrahowane po 17 s parzenia.
Ristretto a espresso
Jaka to kawa ristretto? Jak wspomnieliśmy wyżej, ristretto powstaje przez “skrócenie” espresso – wykorzystujemy tyle samo kawy, jednak mniej wody i skrócony czas parzenia. Ristretto ma zatem mniejszą objętość niż espresso. Tak, jak w espresso nie ma jednego stałego przepisu, tak samo będzie w ristretto. Przyjmuje się jednak, że z tej samej ilości kawy w kolbie powinniśmy uzyskać około połowę mniej naparu.
Podobnie jak espresso, nasze ristretto powinna wieńczyć lepka i gęsta crema o orzechowym kolorze. W smaku, ristretto, choć intensywne, będzie zdecydowanie mniej złożone i bogate w cytrusowe i kwiatowe aromaty, ale też mniej goryczkowate. Wbrew pozorom, podwójne ristretto będzie również miało mniejszą zawartość kofeiny niż pojedyncze espresso. Może to więc być dobry wybór dla tych, którzy nie mogą spożywać jej zbyt wiele, a lubią intensywne napary.
Kawa ristretto – przepis na włoski klasyk
Jak przygotować klasyczne ristretto? Nie ma jednego przepisu na parzenie kawy ristretto, ponieważ różni się on znacznie w zależności od miejsca, gdzie je zamówimy. Standardowo jednak punktem wyjścia będzie receptura na espresso. Jeśli opanowaliście już domowe przygotowanie espresso – świetnie! Jeśli nie, zajrzyjcie tutaj.
Do przygotowania ristretto w domowym ekspresie kolbowym potrzebujecie, w zależności od własnej receptury, do 15-19 g drobno zmielonej kawy do espresso. Z kawą postępujemy tak samo jak przy espresso, czyli umieszczamy w sitku, dociskamy tamperem i rozpoczynamy ekstrakcję, która powinna trwać ok. 15-17 s., do uzyskania ok. 15-20 ml naparu. Jak widać, przepis na ristretto nie jest skomplikowany!
La dolce vita! Przepis na kawę ristretto w Twojej kuchni
Choć lato dobiega już końca, kawa ristretto może być idealnym sposobem, by przenieść się choć na chwilę do słonecznej Italii. Wszystkim życzę jednak jak najczęstszych okazji, by kosztować tego specjału w miejscu jego pochodzenia, z twarzą wystawioną ku słońcu. Buon appetito!