Przelew Miesiąca na marzec zaprasza w wiosenny plener! Wychodzi słoneczko, spotykamy się, wręczamy kwiaty tej piękniejszej części ludzkości, otwieramy butelki z płynnym złotem… Wiosna! Oraz… Tanzania, prosto z Warszawy.

Nasz marcowy Przelew Miesiąca to Tanzania Iyela AB z warszawskiej palarni Kofi Brand (marzec opanowany przez stolicę! Espresso Miesiąca także z Warszawy!). Ta kawa zaskakuje. Po pierwsze – region, z którego pochodzi. Tanzania niezbyt często gości w ofertach palarni. To bardzo dobry moment, żeby poznać smak tej części świata. Po drugie, cudownie kojarzy się z wiosną!

Wszystko to za sprawą złożonego, intensywnego profilu smakowego, o którym szerzej za moment.

przelew miesiąca marzec coffeedesk

Kraj: Tanzania
Farma/Producent: Iyela Coffee Group (blisko 200 zrzeszonych farmerów)
Wysokość upraw: 1800 – 1900 m n.p.m.
Odmiana: Kent
ObróbkaFully Washed

Od momentu otwarcia paczki towarzyszy nam przyjemny, lekki, słodki zapach przypominający kwiaty, owoce i zioła. Tanzania Iyela doskonale sprawdza się w Chemeksie, który bardzo podkreśli wiosenny charakter tej kawy.

Przepis jest niezwykle prosty. Kawa zmielona w młynku żarnowym, dość grubo. Chemex, waga, stoper, gorąca woda w okolicach 90 stopni, proporcje 1:17 (1g kawy na 17g wody). Zmielona kawa ląduje w przelanym wcześniej wrzątkiem filtrze (który już siedzi w chemeksie, a wody oczywiście pozbywamy się) i polewamy niewielką ilością wody całą powierzchnię kawy. Po 30 sekundach, porcjami dolewamy wody, tak, aby cały proces przelewania zakończył się w okolicach 4:00 minut. Proste? Proste, a do tego pyszne!

Bo wystarczy teraz zakręcić chemeksem, aby kawa otworzyła się, a do nosa dobiegł aromat kwiatów oraz słodkich owoców. Kiedy jej spróbujemy, najpierw pojawią się nuty słodkich cytrusów, następnie wejdzie brzoskwinia i śliwka, by finisz przeszedł w przyjemną goryczkę przypominającą tę znaną, chmielową, z dobrych piw rzemieślniczych.

kawa miesiąca coffeedesk

Całość od razu przenosi nas w zieleniejący, kwitnący plener o zachodzie słońca, gdzie byśmy się nie rozejrzeli, są znajome, uśmiechnięte twarze, każdy dzierży w ręku dobre piwo (lub kawę), atmosfera jest luźna, radosna i zachęcająca do życia.

Wiosna!

PS

Co nie znaczy, że Tanzania Iyela AB nie sprawdzi się w innych metodach przelewowych, jak drip, Aeropress czy Moccamaster! Będzie także pysznie!

 

Zamów Teraz!