Jeśli choć trochę interesujesz się dobrą kawą, z pewnością spotkałeś się z terminem kawa specialty. Co on oznacza i skąd się wziął?

Historia zaczyna się w latach 60’ XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Podczas konferencji producentów kawy użyto terminu specialty coffee (czyli kawa specialty, przy czym poprawna jest także forma speciality, przyp. red.) po raz pierwszy i utożsamiano go ze zmianą podejścia do tego surowca. Ta zmiana oznaczała nastawienie na jakość, a nie ilość w jak najniższej cenie. Dostrzeżono potencjał w produkowaniu kawy najwyższej jakości, czystej w smaku i zupełnie odróżniającej się od wszystkiego, co dostępne wówczas na rynku.

 

Od tego czasu idea specialty coffee ewoluowała znacznie dając podstawy do powstania całego rynku kawy wysokiej jakości, którego udział w globalnej produkcji kawy rośnie z każdym rokiem.

Czym jest kawa specialty?

Wyobraź sobie dwie filiżanki kawy. Jedna  z nich jest gorzka, brudna w smaku, agresywna i pusta. W posmaku przypomina asfalt zdarty z ulicy lub spalone drewno i mokry papier. Próżno w niej szukać delikatnych i przyjemnych aromatów czekolady, orzechów, owoców, o kwiatach nie wspominając. Tak właśnie smakuje 95% kaw dostępnych na rynku. Nie brzmi zbyt kusząco, prawda?

Na szczęście jest jeszcze druga filiżanka. Już w aromacie można dostrzec różnicę. Jest intensywny i przyjemny, a do tego bardzo różnorodny. W smaku kawa okazuje się czysta, aksamitna i naturalnie słodka. Jest również bardzo delikatna, nie wymaga żadnych dodatków w postaci mleka czy cukru. Niezapomniane wrażenie tworzy balans smaków, gdzie gorycz nie dominuje, a jest tylko tłem dla słodyczy i orzeźwiającej kwasowości, która może mieć charakter cytrusów, owoców leśnych, czy tropikalnych. Posmak jest długi i pozostawia chęć na kolejny łyk. Zanim zdążysz nadziwić się, że to właśnie czarna kawa, już zdążysz wypić cały kubek i mieć ochotę na kolejny. Tak właśnie smakuje kawa specialty w najlepszym wydaniu, kto raz spróbował, ten nigdy nie wraca do tego, co pił wcześniej.

Cytując jednego z najlepszych polskich roasterów, czyli mistrzów w wypalaniu kawy:

Jeśli nie piłeś kawy specialty, to tak naprawdę nie piłeś kawy w ogóle.

Czy taka kawa jest droga i trudno dostępna?

Zdecydowanie nie! Pomimo, że mówimy o najwyższym segmencie jakościowym na świecie, ręcznych zbiorach, wielokrotnej kontroli jakości, dbałości o każdy, nawet najmniejszy detal etapu produkcji, kawa specialty kosztuje tyle samo co markowy produkt przemysłowy nie mający wiele wspólnego z przyjemnością płynącą z konsumpcji.

Ceny zaczynają się już od 100 zł za kilogram, co często jest ceną niższą niż kawa rozpuszczalna w ładnym opakowaniu, reklamowanym w telewizji!

kawa specialty

Pamiętając, że mamy do czynienia z produktem absolutnie najwyższej jakości, gdzie nie idzie się na żadne kompromisy, nie ma co liczyć że dostaniesz go w markecie pod domem czy specjalistycznym sklepie z kawą w galerii handlowej. Gdzie zatem szukać kawy specialty?

W samej Polsce istnieje ponad 10 sprawdzonych palarni specialty coffee, które oferują świeże ziarna z różnych zakątków świata. Ich kawy możesz kupić bezpośrednio u producenta, w ulubionej kawiarni no i oczywiście, mając największy, coffeedeskowy wybór.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak powstaje kawa specialty, sprawdź inne wpisy na naszym blogu!

Smacznego!