Wilfa Svart to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych młynków do kawy. Elektryczny, wygodny, przystępny cenowo, a jednocześnie dający szerokie spektrum mielenia dla różnych metod alternatywnych. Dowiedzcie się, jak najlepiej ustawić młynek Wilfa Svart by kawa była jak najsmaczniejsza, oraz jak w nim zmielić kawę – do kawiarki, AeroPressu, dripa i wielu innych.
Nie do espresso
Na początku trzeba jasno powiedzieć kilka rzeczy. Młynek Wilfa Svart występuje w dwóch wersjach. Tak zwanej srebrnej oraz czarnej. Konstrukcyjnie młynki są identyczne. Te same wymiary, identyczne żarna oraz zakres mielenia. Różnią się kolorem oraz silnikiem. W wersji czarnej jest zamontowany motor o wolniejszych obrotach, co w przypadku młynka budżetowego, jakim niewątpliwie jest Wilfa Svart, pozwala na uzyskanie mniej zapylonego przemiału. Poza tym jest cichszy.
Co za tym idzie, żadna z tych wersji nie nadaje się do mielenia kawy do espresso! To młynki, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest grubszy przemiał, począwszy od kawiarki a kończąc na Chemeksie. Poniżej podpowiadam, jak zmielić do nich kawę w Wilfie.
Kawiarka
Kawiarka, tudzież moka bądź cafetiera, to niezwykle popularne urządzenie do parzenia kawy w domu. Daje nam namiastkę espresso przy zdecydowanie mniejszych nakładach finansowych. O tym, jak parzyć kawę w kawiarce możecie przeczytać w naszym wpisie na blogu. A jak mielić kawę do kawiarki za pomocą Wilfy?
Młynek Wilfa Svart na kawiarkę warto ustawić blisko początkowego zakresu mielenia. Przy mojej kawiarce 3-filiżankowej najlepiej sprawdziło się ustawienie na drugiej kropce, zaraz za oznaczeniem na skali “Mocca”. Młynek da wtedy bardzo drobny przemiał, aby dać wodzie nieco oporu przy parzeniu, ale nie aż tak, by zatkać naszą kawiarkę.
AeroPress
Połączenie Wilfy Svart i AeroPressu to bardzo dobre połączenie. Za niewielkie pieniądze dostajemy zestaw o bardzo dużych możliwościach smakowych. Możemy pójść w kawy nieco ciemniejsze, palone do espresso, albo w jasne, wyraźne, rześkie single. Wybór należy do Was i tak samo, jak grubość mielenia kawy. Dla tej metody parzenia nie ma jednego, idealnego przemiału. Ten musicie dostosować do swojego ulubionego przepisu. Osobiście najczęściej ustawiam młynki nieco drobniej niż do V60, bo lubię krótsze czasy parzenia w Aeropressie i intensywniejsze wyciskanie. Dzięki temu z mniejszych cząsteczek łatwiej wyciągnąć najlepsze smaki w krótszym czasie.
Stąd na Wilfie Svart ustawiałem skalę na piątej kropce pomiędzy oznaczeniami AeroPress i Filter.
Drip V60
To moja ulubiona metoda parzenia kawy. Najczęściej tu uzyskuję najlepszy balans smaku, słodyczy i body. Daje mi też ona ogląd, jaki potencjał może mieć dana kawa. Grubość mielenia kawy dla V60 to średnie. Konsystencja grubszego piasku. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie dozy dobierzemy dla siebie. Standardowo korzystam z 18g kawy na 300g wody. Ale i zdarza mi się użyć 30g na 500ml. (przypominam, że 1g wody = 1ml). I dla takich dwóch opcji kawę trzeba zmielić ciut inaczej, grubiej lub drobniej. Przy młynku Wilfa Svart oscyluję w okolicach jednej kropki przed oznaczeniem Filter i pierwszej, podkreślonej. Chodzi o to, by czas parzenia, niezależnie od użytych proporcji, był w okolicach 2:40-3:00 minut.
Ekspres przelewowy
Tu historia podobna jak z V60, choć w ekspresie przelewowym najczęściej parzymy większe porcje – 500ml, litr. Zauważyłem też, że przy ekspresie przelewowym lepsza kawa wychodzi, gdy parzy się ją w okolicach 4:00-5:00 minut. Dlatego w tym młynku proponuję szukać najlepszych ustawień do mielenia kawy w okolicach pierwszej – drugiej, a czasami nawet pomiędzy drugą a trzecią kropką z oznaczeniem Filter.
French Press
Przyjęło się, że French Press lubi grubsze mielenie, bo następuje tu długi kontakt z wodą stojącą, 3-4 minutowy. Sprawdzając grubość przemiału uważam, że najlepiej poszukiwać optymalnego ustawienia między ostatnią kropką przed oznaczeniem French Press a pierwszą.
Chemex
Wilfa Svart sprawdzi się także w tej eleganckiej, designerskiej ale i bardzo smacznej metodzie parzenia kawy. Chemex lubi grubsze mielenie, bo najczęściej przygotowuje się w nim około pół litra kawy, albo i więcej. Poza tym, oryginalne, papierowe filtry są dość grube i przedłużają ekstrakcję. Dobrze sprawdzą się ustawienia z okolic French Pressa, na pierwszej – drugiej kropce.
Dopowiadając
Wilfa Svart to uniwersalny młynek domowy. Kosztuje względnie niewiele, zajmuje mało miejsca, a można nim mielić kawę do różnych metod parzenia, prócz espresso i tygielka. Oczywiście, nie jest to jakość mielenia idealna. Im grubiej, tym większy rozrzut wielkości cząsteczek i więcej pyłu, co ma realny wpływ na jakoś ekstrakcji. Jednak na warunki domowe i większości miłośników kawy jest to w pełni zadowalająca opcja. Ewentualnie zawsze można dozbierać na Comandante, prawda?