Kiedyś ekspres przelewowy kojarzył się z urządzeniem śmierdzącym plastikiem, polewającym kawę wrzątkiem. Ewentualnie z barami przy amerykańskich autostradach i napadami w stylu znanym z Pulp Fiction. Teraz ekspres przelewowy to inna bajka! I możecie sobie wybrać nawet niejedną taką bajkę, w sam raz pod choinkę.

Czym powinien charakteryzować się dobry ekspres przelewowy? Przede wszystkim musi parzyć kawę wodą o odpowiedniej temperaturze, nie przekraczającej 95 stopni. To takie maksimum dla większości ziaren parzonych w ten sposób. Przedział 90 – 95 jest bardzo optymalny. Absolutnie nie może być to wrzątek, który zdecydowanie podbije gorycz kawy i jednocześnie zabije wiele dobrych elementów w smaku.

Poza tym, prysznic, czyli miejsce, z którego leje się woda na zmieloną kawę, powinien jak najbardziej równomiernie polewać. W wielu przeciętnych ekspresach przelewowych woda spływa z pojedynczej dziurki, w jedno miejsce w kawie, nie wyciągając z niej wszystkich zalet, parząc ją nierównomiernie.

Oczywiście do tego dochodzą takie elementy, jak wysokiej jakości komponenty – nieśmierdzący plastik dostosowany do kontaktu z żywnością, spasowana konstrukcja i ładny design, bo to też się liczy. Te wszystkie, ważne funkcje, spełniają poniższe maszyny (a mają tych zalet jeszcze więcej). Może coś wpadnie Wam w oko?

Moccamaster KBG 741 AO

Moccamaster staje się pewną klasyką gatunku, jeśli chodzi o ekspres przelewowy. Charakterystyczny projekt, bardzo prosty, ale skuteczny. Dobrej jakości komponenty, potężny wachlarz kolorów oraz dostępność wszelkich akcesoriów, sprawiają, że Moccamaster bardzo często wybierany jest jako domowy ekspres przelewowy. Na raz można przygotować ponad litr kawy!

ekspres przelewowy moccamaster

Ekspresy Moccamaster KBG 741 AO już od nieco ponad 800 złotych!

Moccamaster Cup-One Coffee Brewer

A kiedy potrzebujemy zdecydowanie mniej kawy niż litr, na przykład pełniutki kubeczek, warto zwrócić swą uwagę na niepozorny, ale śliczny, ekspres przelewowy Moccamaster Cup-One Coffee Brewer. Został tak zaprojektowany, by szybko przygotować właśnie jedną porcję czarnej kawki. Dobra opcja dla zabieganych singli!

moccamaster ekspres

Ekspres przelewowy Moccamaster Cup-One już za 700 złotych!

Wilfa Svart Presisjon

Ah, ten design! Ekspres przelewowy Wilfa Svart Presisjon to naprawdę piękny sprzęt. Do tego przy jego projekcie pod względem funkcjonalności, pracował Tim Wendelboe – prawdziwie wielki autorytet kawowego świata! Ekspres spełnia wszelkie standardy wykonania oraz funkcjonalności. Ciekawostką jest możliwość regulowania przepływu kawy, w zależności od wielkości porcji. Można na niego się gapić godzinami, a w tym czasie jest w stanie zaparzyć wiele litrów kawy (jednorazowo ponad litr).

wilfa svsart presisjon

Ekspres przelewowy Wilfa Svart Presisjon może być Twój w promocyjnej cenie niecałych 1800 złotych.

Bonavita Stainless Steel Coffee Brewer

Ten model przelewówki to kolejny przykład prostej formy, dającej jednocześnie niezawodność, nieuciążliwą obsługę i poprawnie zaparzoną kawę. Dodatkowo, dzięki termosowi, kawa pozostanie ciepła dłużej, niż w zwykłym, szklanym dzbanku.

Chemex Ottomatic

Ta propozycja przypadnie do gustu szerokiemu gronu miłośników Chemeksa. Chemex Ottomatic to specjalna platforma w formie ekspresu przelewowego, która została stworzona do automatycznego parzenia właśnie Chemeksa. Czyli klasyczny, piękny design charakterystycznej karafki oraz nowa technologia parzenia spełniająca standardy Dobrej Kawy.

chemex ottomatic

Chemex Ottomatic – 1690zł.

To który sprzęt przypadł Wam do gustu najbardziej? Listy do Mikołaja, Dzieciątka, Gwiazdki i Gwiazdora naskrobane?