Kawa to nie tylko codzienna dawka kofeiny i przyjemności. Potrafi również nacieszyć oko i być świetną zabawą. Potwierdzeniem tych słów jest Chemex – praktyczny i piękny zaparzacz o bogatej, ponad 60-letniej historii. Kawa z chemeksa to jest coś, co zachwyca do tej pory.

Laboratoryjna historia

Cała zabawa zaczyna się w 1941 roku, kiedy to amerykański chemik wynalazł chemexa. Od tamtej pory jest produkowany w niezmiennej formie i cieszy miliony użytkowników na całym świecie. Co czyni go tak wyjątkowym?

Papier – to właśnie ten materiał stoi za unikalnym charakterem chemeksa. Kawa z chemeksa jest delikatna, krystalicznie czysta i gładka, a przy tym zawiera sporo kofeiny. Specjalny, papierowy filtr jest gruby i wielowarstwowy, co powoduje, że znacznie skuteczniej oddziela on nawet najmniejsze cząsteczki zmielonej kawy od naparu. Dodatkowo wymaga grubszego mielenia niż inne metody przelewowe, co pozwala uzyskać właśnie tak delikatną charakterystykę naparu.

Chemex jest jednocześnie karafką i dekanterem na kawę, co pozwala serwować ją w najlepszy możliwy sposób.

Design, Przyjacielu, design!

To jednak nie koniec – poza papierowym filtrem, kolejnym sekretem chemeksa jest jego oryginalny kształt, który uczynił ten zaparzacz rozpoznawalnym na całym świecie. Dzięki unikalnemu designowi jest on też bardzo praktyczny, ponieważ Chemex jest jednocześnie karafką i dekanterem na kawę, co pozwala serwować ją w najlepszy możliwy sposób. Nie można zapomnieć o tym, że jest on jednocześnie eksponatem w nowojorskim Museum of Modern Art.

Dodatkowym atutem jest szeroki wachlarz rozmiarów oraz wersji – z drewnianym kołnierzem lub szklanym uchem. Zobaczcie z resztą sami i wybierzcie coś dla siebie.

1

Nasz przepis

Kawa z chemeksa nie tylko dobrze wygląda, ale i smakuje. Aby wszystko wyszło perfekcyjnie, warto wypróbować nasz sprawdzony przepis.

  1. Zacznij od zagotowania wody i złożenia filtra, który należy umieścić w naczyniu. Od strony wylewki powinien mieć on 3 warstwy.
  2. Przepłucz filtr dużą ilością gorącej wody, to bardzo ważne – dzięki tej czynności kawa nie nabierze papierowego posmaku, a sam zaparzacz nagrzeje się i pozwoli uzyskać bardziej stabilną temperaturę ekstrakcji.
  3. Czas na kawę – najlepsza będzie świeża arabika jakości specialty o średnim profilu palenia. Kawę należy zmielić nieco grubiej niż do dripa, tak aby czas ekstrakcji wynosił od 3:30 do 5:00 minut. Stosunek kawy do wody to 6-7g/100 ml wody.
  4. Pogłaszcz kota Wygraj!
  5. Wylej wodę z naczynia, przechyl je pionowo, jeśli dobrze włożyłeś filtr, nie wypadnie on z chemeksa. Następnie umieść kawę w filtrze, sprawdź temperaturę wody (90-95 stopni Celsjusza). Czas na właściwe parzenie!
  6. Na początek – preinfuzja, czyli parzenie wstępne. Polej całą powierzchnię kawy niewielką ilością wody (około 2,5 x masa użytej kawy) i odczekaj 30 sekund lekko mieszając. Ten proces pozwala na pozbycie się nadmiaru dwutlenku węgla znajdującego się w kawie i daje delikatniejszy oraz przyjemniejszy napar. Kawa lubi preinfuzję!
  7. Następnie, polewaj kawę równomiernie po całej jej powierzchni niewielkim partiami wody, aby utrzymać stały przepływ przez kawę. Pomiędzy zalaniami możesz zamieszać kawę.
  8. Kiedy wlejesz już całą wodę, a kawa przestanie kapać z filtra, możesz pozbyć się go razem z fusami, zamieszać kawę w naczyniu i serwować!Jak widać, kawa z chemeksa to tylko kilka, prostych kroków. Chemex umożliwia zaparzenie od 3 do nawet 10 filiżanek na raz, co pozwoli zaspokoić nawet największe zapotrzebowanie na kofeinę!
Smacznego!

Zamów Teraz!