Jak i czym odkamienić ekspres do kawy? Być może jest to pytanie, które spędza Wam sen z powiek. Aż serce boli, kiedy na nowym sprzęcie zobaczymy pierwsze ślady białego nalotu. Ekspresy i akcesoria do alternatywy kosztują niemało, ale niestety nie mają w większości funkcji samoczyszczenia. O higienę naszego ekspresu należy dbać i to koniecznie! Jak skutecznie usunąć kamień, który niecnie zbiera się na Waszych czajnikach i ekspresach?
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ciężko jest się połapać w całym tym kawowym zamieszaniu, łącznie z konserwacją naszych akcesoriów. Dlatego w tym artykule znajdziecie kompleksowe rozbicie problemu osadzającego się kamienia, dowiecie się dlaczego powinniśmy regularnie czyścić ekspresy i przede wszystkim jak odkamienić ekspres!
Czym jest kamień?
Wytrącający się z wody z kranu kamień to nic innego jak magnez i wapń, które zawarte są w wodzie. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, a taka woda jest zdatna do picia. Jednak twardość wody wpływa na smak kawy w prosty sposób. Im więcej pierwiastków w wodzie, tym mniej miejsca na rozwinięcie się smakowe kawy, którą parzymy.
Po co właściwie odkamieniamy ekspres do kawy?
Kamień wprawdzie jest nieszkodliwy dla człowieka, ale dla maszyn nie jest już tak łaskawy. Osadzający się nalot może powodować problemy z przepływem wody w ekspresach ciśnieniowych i przelewowych. Jeśli nie zadbamy o regularne czyszczenie, odkamienienie ekspresu do kawy będzie koszmarem. Woda obecna jest na każdym etapie parzenia kawy, nie jest niczym szokującym, że przechodzi przez wszystkie możliwe rurki, termoblok, bojler, grupy zaparzające, sitka. Jeśli pozwolimy na to, aby twarda woda hulała swobodnie po naszym ekspresie – zanim się obejrzymy będzie on pokryty białym nalotem, który z czasem będzie spowalniał działanie ekspresu lub nawet doprowadzi do poważniejszej awarii.
Lepiej zapobiegać niż leczyć – filtrowanie wody
Zanim zapytacie „jak odkamienić ekspres do kawy”, zastanówcie się raczej, co zrobić, żeby jak najrzadziej odkamieniać ekspres do kawy. Już spieszę z odpowiedzią. Jest to dosyć proste, należy jak najbardziej ograniczyć twardość wody, co możemy zrobić łatwo, niedrogo i przyjemnie – filtrując ją. Dlatego warto zainwestować w dzbanki z filtrem węglowym lub specjalne zestawy filtrujące podpinane bezpośrednio do ujęcia wody.
Taki zabieg ma kilka zalet. Po pierwsze, zdecydowanie poprawiamy smak kawy, którą przygotujemy przy użyciu przefiltrowanej wody. Kawa będzie miała więcej miejsca, żeby rozwinąć swoje smakowe skrzydła. Po drugie, realnie przedłużamy życie naszego ekspresu, oszczędzamy na wizytach w serwisie i generalnie stajemy się odpowiedzialnymi użytkownikami ekspresów do kawy.
Czym odkamieniać ekspres do kawy?
Filtrowanie wody jest pierwszym krokiem do dbania o ekspres, jednak nigdy nie pozbędziemy się całkowicie problemu z kamieniem. Używanie przefiltrowanej wody znacznie wydłuża czas bez konieczności czyszczenia, jednak warto pamiętać o tym, że po intensywnym okresie użytkowania warto zafundować naszym ekspresom trochę oczyszczających zabiegów. Do takich operacji najlepiej nadadzą się środki czyszczące polecane przez producentów ekspresów lub zaufane firmy, takie jak Urnex. Przede wszystkim, są to mieszanki stworzone specjalnie do tego celu i nie ma co kombinować z domowymi sposobami. Zdajcie się na wiedzę profesjonalistów w sprawie odkamieniania ekspresów, a na pewno nie czeka Was przykra niespodzianka w postaci niedoczyszczonego ekspresu lub odmowy przyjęcia na gwarancję.
Operacja odkamienianie
Warto przeanalizować jak w praktyce wygląda czyszczenie ekspresu. Proces ten różni się w zależności od typu ekspresu.
Czyszczenie ekspresów przelewowych
Załóżmy, że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ekspresu przelewowego, na przykład Moccamaster, który służy nam wiernie od jakiegoś czasu. Zgodnie z zasadami filtrujemy wodę, której używamy do parzenia, ale po kilkudziesięciu litrach zaparzonej kawy w ekspresie pojawia się biały nalot. W przypadku tego ekspresu łatwo jest to zauważyć ze względu na jego przezroczystą konstrukcję. To moment w którym powinniśmy pomyśleć o czyszczeniu. Zatem sięgamy po Moccamaster Clean Dorp i postępujemy zgodnie z instrukcją – wlewamy ciepłą wodę do zbiornika, przepuszczamy ją wraz z detergentem, a następnie kilkakrotnie powtarzamy przepuszczenie wody przez ekspres w celu usunięcia detergentu. Efekt? Ekspres powinien być wyraźnie czystszy, wolny od kamienia, co w rezultacie daje nam lepszy przepływ wody i smak kawy. Nic prostszego!
Czyszczenie ekspresów ciśnieniowych
W przypadku dbania o czystość ekspresów ciśnieniowych, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, a to ze względu na różniące się od siebie typy ekspresów, z których każdy wymaga nieco innej metody czyszczenia. Należy zapoznać się z instrukcją urządzenia i wybrać odpowiednią chemię do czyszczenia.
Szczegółowo o czyszczeniu ekspresów krok po kroku piszemy w tym artykule.
Podsumowanie
Lepiej zapobiegać niż leczyć, zatem filtrujmy wodę, a kiedy zajdzie taka potrzeba, nie wahajmy się użyć środków odkamieniających przeznaczonych do naszego ekspresu, a z pewnością odwdzięczy się nam lepszą pracą i wydajnością. Warto jest dbać o czystość ekspresów do kawy, ponieważ dzięki temu posłuży nam znacznie dłużej, a my będziemy mieli stały dostęp do kawy, czyli to, czego nam wszystkim potrzeba!