Darmowa dostawa od 199 zł
Błyskawiczna wysyłka
365 dni na zwrot

FAQ - pytania i odpowiedzi produktowe

Kawa

Mniej kwasowe będą kawy z regionów Ameryki Południowej i Środkowej. Najbardziej słodkie nuty smakowe - orzechowe, czekoladowe, karmelowe - posiadają kawy z Brazylii. Nuty czekolady i kakao połączone z owocowymi można znaleźć w kawach z Salwadoru czy Hondurasu. Natomiast kawy z Azji, np. Indii lub Indonezji będą miały więcej wytrawnych nut przypraw czy kakao.

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kawą polecamy ziarna z regionów Ameryki Południowej i Środkowej, szczególnie te z Brazylii. Będą one bardziej słodkie, z wyczuwalnymi nutami czekolady, orzechów czy karmelu, najbardziej przypominające klasyczne smaki kawy jaką znamy z domu czy kawiarni.
Kolejny etap kawowego zaawansowania to kawy z Afryki, np. z Etiopii, które posiadają intensywne, słodko-owocowe nuty smakowe.

W kawiarce najlepiej sprawdzą się kawy pod espresso - dzięki nim uzyskamy w filiżance maksimum słodyczy i pełnię smaku. Taka kawa będzie zbliżona smakiem i konsystencją do tej z ekspresu i bardzo dobrze skomponuje się z mlekiem.

Jeśli lubicie owocowe kawy o kwasowym posmaku, możecie też przetestować kawiarkę z kawami przeznaczonymi do metod przelewowych.

Zdecydowanie kawa wypalona pod espresso :) Ale i te mogą czasami okazać się zbyt kwaśne, dlatego warto na początek wybrać włoskie kawy rzemieślnicze, np. z palarni Arcaffe. Pamiętając przy tym, że im więcej robusty w mieszance, tym kawa bardziej intensywna i goryczkowa.

Jeśli jednak wybór padnie na kawy jednorodne, to należy pamiętać o tym, że kawy z Ameryki Południowej lub Środkowej będą miały niższy stopień kwasowości niż na przykład te z Afryki. Jeśli chcemy jeszcze bardziej uniknąć kwasowości, przychodzi nam z pomocą wybór obróbki. Natural i pulped natural będą niwelowały kwasowość, natomiast obróbka na mokro (washed) ją uwypukli.

Herbata

Matcha to japońska, zielona herbata w formie roztartych liści, która konsystencją przypomina puder. Krzewy herbaty, z której przygotowywana jest matcha, są mocno zacieniane, dzięki czemu uzyskiwany jest charakterystyczny smak matchy – umami. Zacienianie spowalnia także proces wzrostu krzewów i wpływa na wzrost ilości chlorofilu w liściach, co skutkuje intensywnym, zielonym kolorem naparu. Cały proces powstawania matchy jest bardzo czasochłonny i pracochłonny, co wpływa na jej finalną cenę.

Dzięki specjalnej uprawie matcha zawiera także więcej aminokwasów i antyoksydantów. Ma też intensywniejsze działanie niż zielona herbata liściasta. Jedna jej filiżanka = dziesięciu filiżankom klasycznej zielonej herbaty. Spożywana jest nie tylko jako napar, ale również jako zdrowy dodatek do koktajli, deserów i wielu orientalnych dań.

Więcej o rodzajach zielonej herbaty przeczytacie w artykule: "Przewodnik po zielonych herbatach".

Często słyszy się, że rooibos jest herbatą, jednak to tylko wygodny skrót myślowy. W rzeczywistości rooibos to Czerwonokrzew Afrykański i otrzymuje się go z liści krzewu Aspalathus Linearis, a nie Camellia Sinensis (z nich powstaje właśnie herbata).

Rooibos zawiera wiele antyoksydantów, dzięki czemu ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i jest naturalnie pozbawiony kofeiny. Rooibos zapewnia także oryginalne doznania sensoryczne, dla czerwonej odmiany charakterystyczne są nuty miodu, karmelu, drewna i pikantnych przypraw.

Więcej o rooibosie przeczytacie na naszym blogu: "Rooibos, czyli nie samą kawą i herbatą człowiek żyje".

Młynki

Należy pamiętać o tym, że niezależnie od tego, czy wybieramy młynek ręczny czy automatyczny to musi posiadać ostrza żarnowe oraz regulację mielenia (każda metoda parzenia kawy wymaga innego stopnia mielenia).

Młynki ręczne - to świetny wybór dla początkujących. Są dostępne w przystępnej cenie, proste w obsłudze, a także przenośne, co sprawia, że ulubioną kawą możemy raczyć się w każdym miejscu. Występują w wersjach bardziej przystępnych cenowo, np. Rhinowares, Hario czy Porlex oraz tych z wyższej półki cenowej jak Timemore czy Comandante, które nie ustępują jakością przemiału młynkom automatycznym.

Młynki automatyczne - są wygodne i szybkie w użytkowaniu, nawet te tańsze często cechują się lepszą jakością przemiału niż ich ręczni kuzyni - przede wszystkim ze względu na stalową oś, cięższą konstrukcję oraz silnik. Można w nich zmielić także jednorazowo większą partię kawy niż w młynku ręcznym.

Dla ceniących wygodę i szybkość użytkowania, tych, którzy piją kawę w dużych ilościach, zdecydowanie lepszym wyborem będzie młynek automatyczny. Natomiast dla tych, którzy kawę pijają od czasu do czasu lub raz dziennie i dodatkowo chcieliby ją zabrać w podróż wystarczy prosty w obsłudze, mobilny młynek ręczny.

Więcej o tym, jak dobrać młynek do swoich potrzeb przeczytacie w artykułach:
"Dlaczego warto zainwestować w młynek?"
"Młynek do kawy poszukiwany...".

Młynek ręczny do metod przelewowych powinien mieć szeroki zakres regulacji mielenia (zawsze grubszy niż pod espresso). Zaczynając od przemiału przypominającego piasek do kawiarki, poprzez gruby piach w Aeropressie, jeszcze ciut grubszy w dripie, aż po drobne kamyczki w Chemexie. Tak naprawdę wszelkie młynki ręczne sprawdzą się do metod przelewowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że im droższy i lepiej skonstruowany młynek, tym lepszą jakość przemiału uzyskamy. Przy bardziej przystępnych cenowo rozwiązaniach musimy wziąć pod uwagę, że mogą wystąpić np. różnice w wielkości frakcji przy grubszym mieleniu. Więcej o tym, jak dobrać młynek do swoich potrzeb przeczytacie w artykułach:
"Dlaczego warto zainwestować w młynek?"
"Młynek do kawy poszukiwany...".

Młynek automatyczny do metod przelewowych powinien być przede wszystkim żarnowy i z możliwością regulacji mielenia. Już nieco tańsze wersje młynków dostosowanych pod przelewy posiadają stalowe żarna, łatwą regulację mielenia oraz mocny silnik, a co za tym idzie, można uzyskać dobrą jakość przemiału. Są też łatwe w czyszczeniu.

Proponowane przez nas modele na początek to: Wilfa Svart czy Baratza Encore.

Więcej o tym, jak dobrać młynek do swoich potrzeb przeczytacie w artykułach:
"Dlaczego warto zainwestować w młynek?"
"Młynek do kawy poszukiwany...".

Najlepszym i w zasadzie jedynym młynkiem ręcznym, który upora się z solidnym mieleniem do espresso jest Comandante.

Espresso jest bardzo wymagającą metodą parzenia kawy i lepiej zaoszczędzić na ekspresie niż na młynku. To młynek decyduje w największym stopniu o tym jak będzie smakować kawa. Jeśli kawa będzie zmielona odpowiednio drobno, bez pyłu, to nawet z najtańszego ekspresu otrzymamy miło zaskakujący rezultat.

Więcej o tym, jak dobrać młynek do swoich potrzeb przeczytacie w artykułach:
"Dlaczego warto zainwestować w młynek?"
"Młynek do kawy poszukiwany...".

Przygotowanie espresso jest wymagające, a co za tym idzie młynek do jego mielenia musi być odpowiednio skonstruowany. Najlepsze w młynkach automatycznych będą stalowe, płaskie i duże żarna. Im są większe, tym ziarna kawy mają krótszy kontakt z nimi, ponieważ przemiał następuje szybciej. Dzięki temu zmniejsza się tarcie i nagrzewanie żaren.

Dobrym wyborem dla domowych baristów będzie model Eureka Mignon. Posiada stalowe, duże żarna, dzięki czemu uzyskamy szybki i równomierny przemiał, a do tego stalową, stabilną konstrukcję.

Jeśli jednak chcemy zainwestować w młynek rodem z kawiarni w rozsądnym przedziale cenowym, dobrze sprawdzi się model Eureka Atom. Jeszcze większe żarna, bo aż 65 mm, gwarantują jeszcze lepszy i szybszy przemiał. Młynek ten posiada system programowania dozy oraz wbudowany system chłodzenia, a do tego pracuje cicho.

Więcej o tym, jak dobrać młynek do swoich potrzeb przeczytacie w artykułach:
"Dlaczego warto zainwestować w młynek?"
"Młynek do kawy poszukiwany...".

Wynika to z kilku czynników, m.in. konstrukcji oraz materiałów z jakich są wykonane. Espresso jest bardzo wymagającą metodą i nie uznaje kompromisów, dlatego młynki, które są do niej dostosowane wykonane są z największą precyzją i dbałością o szczegóły. Żarna wewnątrz młynka do espresso są wykonane ze stali nierdzewnej, która wykazuje wysokie właściwości wytrzymałościowe. Taka stal jest również neutralna sensorycznie, co jest istotne przy mieleniu ka wysokiej jakości.

Młynki do espresso cechują się też odpowiednio dostosowaną geometrią, aby podczas mielenia nie dochodziło do zatoru, przez który zwiększa się tarcie i wydzielany jest pył, który wpływa na odczucie goryczy w kawie i zaburza czystość jej smaku. Konstrukcja jest dopracowana tak, aby żarna były ze sobą idealnie spasowane i solidnie osadzone, a co za tym idzie - mogły dokonać równego przemiału.

Więcej o tym, jak dobrać młynek do swoich potrzeb przeczytacie w artykułach:
"Dlaczego warto zainwestować w młynek?"
"Młynek do kawy poszukiwany...".

Jeśli chcemy zainwestować w solidny sprzęt pod obydwie metody to wśród młynków ręcznych nie mamy zbyt dużego wyboru - jedyny słuszny to Comandante..

Natomiast wśród młynków automatycznych bardzo dobrze sprawdzą się modele Baratza Sette, które posiadają stalowe, stożkowe żarna, są łatwe w czyszczeniu i możemy dodatkowo wybrać wersję z wbudowaną wagą, która pozwoli precyzyjne dozować kawę do kolby pod espresso.

Więcej o młynkach Baratza Sette przeczytacie w naszych artykułach:
"Baratza Sette 30 - budżetowo i domowo"
"Baratza Sette 270 - mieląca rewolucja?"

Młynki żarnowe - rozdrabniają ziarna kawy, które dostają się w niewielką przestrzeń pomiędzy dwoma żarnami. Ruch obrotowy jednego z żaren po rozdrobnieniu ziarenek, kieruje cząsteczki na zewnątrz mechanizmu. Żarna zapewniają równiejsze mielenie ziaren oraz dokładniejszą regulację grubości mielenia.

Młynki ostrzowe (nożowe) - za pomocą wysokich obrotów siekają kawę wrzuconą do komory. Nie pozwalają na ustawienie grubości przemiału. Nie osiągnie się dzięki nim równego przemiału, a w konsekwencji dobrej ekstrakcji kawy, co skutkuje pojawieniem się w naparze kwasowości i goryczy. Przez wysokie obroty i duże tarcie wytwarza się między ostrzami więcej ciepła, co również negatywnie wpływa na jakość naparu. Do tego są głośniejsze od młynków żarnowych.

O różnicach pomiędzy młynkiem żarnowym, a ostrzowym (nożowym) przeczytacie w artykule:
"Kawowe eksperymenty: młynek żarnowy i nożowy - efekty mielenia".

Konserwacja i czyszczenie sprzętu

W higienie młynków do kawy ważną kwestią jest to jaką kawę mielimy. Kawy ciemno palone posiadają większą ilość olejków gromadzących się na powierzchni ziaren, co może być szkodliwe dla naszych żaren. Dokładnie tak samo szkodliwe będą kawy aromatyzowane.

Raz w tygodniu warto przeprowadzić mechaniczne czyszczenie młynka, np. odkurzaczem. Ten jednak nie usunie wszystkiego. Raz w miesiącu lub po zmieleniu całej paczki kawy warto przeprowadzić generalne porządki. Jedną z metod są tabletki do czyszczenia młynków Urnex Grindz. Dzięki unikalnemu składowi przyciągają one większość osadów i olejków. Dokładna instrukcja użycia znajduje się na pudełeczku lub w naszym artykule: "Jak czyścić młynki do kawy?".

Nawet jeśli dbamy o młynek i był poprawnie konserwowany, to po pewnym czasie musimy zajrzeć do jego wnętrza i wyczyścić żarna. W większości młynków należy ustawić młynek na najgrubsze możliwe mielenie, a nawet poza skalę. Po wysunięciu pojemnika na ziarna mamy pełen dostęp do żaren i za pomocą wykałaczki oraz miękkiego pędzla czy szczotki możemy je wyczyścić. Jeżeli czujemy pod palcami, że żarna pozostawiają delikatnie tłustawy osad na palcach to można użyć odrobinę proszku do czyszczenia ekspresów Urnex Cafiza. Pół łyżeczki Cafizy, odrobina gorącej wody i dokładne szorowanie żaren zdziała cuda. Pamiętaj! Należy potem bardzo dokładnie wypłukać żarna i wysuszyć papierowym ręcznikiem. Po złożeniu należy przemielić jedną dozę kawy. Dzięki temu ewentualnie przegapione resztki chemii nie zepsują smaku następnej kawy.

Wystarczy odrobina chemii do czyszczenia, np. marki Urnex i ślepe sitko, które uniemożliwi wypłynięcie wody przez kolbę, a pozostawi ją w środku. Wsypujemy do kolby proszek, zapinamy kolbę do grupy i uruchamiamy ekspres. W sitku powstanie roztwór, który zadziała na wszystkie elementy prysznica, a także zostanie zaciągnięty do obiegu. Przyda się również szczotka do czyszczenia grupy, żeby wyciągnąć z zakamarków resztki kawy.

Więcej o higienie ekspresu i kawowych akcesoriów przeczytacie w naszym artykule: "Higiena Twojej kawy! Jak dbać o ekspres i kawowe akcesoria?".

Większość ekspresów automatycznych sama informuje nas o tym czego im potrzeba. Na wyświetlaczu pojawiają się komunikaty o tym, że ekspres wymaga czyszczenia, odkamieniania czy czyszczenia systemu mlecznego lub przepłukania. Stosujemy do tego odpowiednio dostosowaną chemię, np. Jura, Nivona, Urnex.

Więcej o higienie ekspresu i kawowych akcesoriów przeczytacie w naszym artykule: "Higiena Twojej kawy! Jak dbać o ekspres i kawowe akcesoria?".

Ekspresy kolbowe i niektóre automatyczne posiadają dyszę do spieniania mleka. Po każdym jej użyciu należy ją wytrzeć do czysta wilgotną ściereczką i przedmuchać parą.

Większość ekspresów automatycznych posiada zintegrowane systemy spieniania mleka i większość z nich sama przypomina nam o tym, że należy przepłukać system spieniania mleka, np. podłączając końcówkę wężyka do tacki ociekowej i klikając odpowiedni przycisk. Co jakiś czas, przy częstym spienianiu, lub kiedy ekspres nas o tym poinformuje, warto użyć odpowiedniego płynu do czyszczenia systemu mlecznego, który wlewa się do pojemnika, do którego podpinamy wężyk.

Więcej o higienie ekspresu i kawowych akcesoriów przeczytacie w naszym artykule: "Higiena Twojej kawy! Jak dbać o ekspres i kawowe akcesoria?"

Najlepszym sposobem jest zapobieganie powstawaniu kamienia, poprzez używanie filtrów i dzbanka filtrującego. Dzięki temu używamy odfiltrowanej wody, która nie wpływa negatywnie na nasz sprzęt. Jeśli jednak pojawi się taka konieczność, należy to zrobić zgodnie z instrukcją danego sprzętu i najbezpieczniej jest do tego użyć specjalnego odkamieniacza w płynie lub proszku, np. Urnex Cafiza lub Urnex Dezcal.

Więcej o higienie ekspresu i kawowych akcesoriów przeczytacie w naszym artykule: "Higiena Twojej kawy! Jak dbać o ekspres i kawowe akcesoria?"

Sprzęty i sprzęciki

Kawiarki, które będą odpowiednie na płyty indukcyjne to te od rozmiaru 3tz w górę (czyli umożliwiające przygotowanie co najmniej 3 filiżanek espresso) oraz te wykonane ze stali, ponieważ kuchenka indukcyjna nie wykrywa naczyń wykonanych z aluminium.

Przykładowe modele na indukcję: Bialetti Venus 6tz, Bialetti Kitty 6tz, Bialetti Moka Induction.

KeepCupy to ekologiczne kubki wielokrotnego użytku, które stanowią świetną alternatywę dla jednorazowych kubków "na wynos". Co za tym idzie nie są kubkami termicznymi, które będą szczelne nawet po wrzuceniu do torby. Celem marki było stworzenie trwałej i ekologicznej alternatywy dla jednorazówek. KeepCupy są za to lekkie, mają świetny design i pozwalają wyróżnić się w tłumie.

Niedawno pojawiła się nowa seria kubków KeepCup Thermal, która, dzięki podwójnym ściankom wykonanym ze stali nierdzewnej, pozwala na dłuższe utrzymanie ciepła napojów.

Modele Moccamastera ze szklanym serwerem posiadają przełącznik płyty grzewczej, który posiada dwie opcje - utrzymanie temperatury na poziomie 80-85 stopni Celsjusza (półkole) oraz opcję gorącej płyty (pełne kółko). Ciepło podtrzymywane jest przez ok. 40 minut.